Afganistan je zemlja ultra konzervativne kulture, koja pred žene postavlja jasna pravila. Izlazak iz kuće bez dozvole muškarca strogo im je zabranjen. S druge strane, ne zabranjuju im uzimanje droga, štoviše upravo muškarci od njih stvaraju ovisnice.
U Afganistanu 60 tisuća žena redovito uzima drogu. Neke od njih liječe se u kabulskom rehabilitacijskom centru, čiji zidovi kriju najstrašnije tajne.
"Moj muž je postao ovisnik dok je bio u Iranu. Kada se vratio u Afganistan pušio je opijum u sobi, pred nama. I moja djeca i ja postali smo ovisnici. Morali smo uzimati opijum, inače bi nas boljela tijela, a uzimanje droge umanjilo bi bol", kaže ovisnica Najya Jan.
Jedno vrijeme uzimala je heroin, a posljednjih godinu i pol opijum, jer manje je, kaže, štetan. Sada pomoć da se potpuno izvuče traži u centru, u kojem su ovakve priče svakodnevne.
"Za vrijeme unutarnjih sukoba u Afganistanu imali smo ekonomskih problema i u uzimanje opijuma su nas uvukli susjedi, kako bi nam to pomoglo umanjiti patnju i bol rata. Zato smo ovisni o opijumu", kaže Shaperai Jan, još jedna ovisnica.
Devedeset posto opijuma koji se nalazi na svjetskom tržištu, proizveden je U Afganistanu. Gram opijuma ondje je jeftiniji od bočice vode, pa ga majke često koriste kako bi uspavale djecu. Ovisnika je svaki dan sve više, a liječnici su nemoćni.
"S područja Kabula u centru imamo oko 740 registriranih ovisnika u centru, neki od njih prebačeni su u druge centre, zbog boljeg tretmana", rekao je Mohammad Aman Raufi.
No, to nije dovoljno. Opcije za liječenje su ograničene. Prije dvije godine pokrenut je projekt, koji je uključivao davanje metadona ovisnicima. Ministarstvo je taj projekt odbilo, opravdavajući se da će se otvoriti crno tržište za još jedan narkotik.
Oko milijun ljudi ovdje svakodnevno uzima opijum i heroin. Uništena, siromašna zemlja, u kojoj se desetljećima vode sukobi, u svakog pojedinca usadila je sukob sa samim sobom, potaknut siromaštvom i očajem - najplodnije tlo za crno tržište, koje u crno zavija sve više afganistanskih obitelji.