Australski premijer TonyAbbot izjavio je u subotu kako Australija stoji "rame uz rame" s francuskim narodom suočenim s terorističkim napadima.
Abbot je za radio 2UE kazao da je telefonirao francuskom predsjedniku FrancoisuHollandeu kako bi mu izrazio solidarnost Australije.
"Australija izražava svoju solidarnost, prijateljstvo i simpatije francuskoj vladi i narodu u ovom teškom trenutku", navodi se u priopćenju Abbottova ureda o tom razgovoru.
Australski premijer izrazio je u ime vlade i australskog naroda sućut zbog žrtava džihadističkih atentata počinjenih u Parizu i regiji.
"Tragedija našeg vremena je što postoje ljudi koji žive među nama a koji bi nam htjeli naškoditi. Nismo pritom napravili ništa osobito, riječ je o našem načinu života, o tome tko smo, činjenici da smo slobodno, tolerantno, otvoreno i gostoprimljivo društvo koje se suočava s vjerskim fanaticima", kazao je Abbott za australski radio. Istaknuo je da je riječ o svjetskom fenomenu te da je zbog toga važno da narod Australije "stoji rame uz rame s francuskim narodom".
Australski premijer kazao je također da umjerene islamske nacije trebaju osuditi terorističke napade te je pozvao zapadne medije da se ne daju zaplašiti prijetnjama ekstremističkih napada.
U napadu na redakciju satiričkog tjednika Charlie Hebdo u srijedu ubijeno je 12 ljudi, jedna je policajka ubijena u četvrtak, a četvero talaca stradalo je prilikom talačke krize u trgovini košer hranom u Parizu u petak. Trojica džihadista koji su počinili ove napade ubijeni su u petak poslijepodne u akcijama francuskih policijskih snaga.
Australija je i sama nedavno bila žrtvom terorističkog napada kada je u prosincu u jednom kafiću u Sydneyu čovjek koji se povezivao s islamizmom zatočio taoce, a kriza je završila ubojstvom napadača i dvoje talaca.
Kerry napisao u knjigu žalosti: 'Živjela Francuska'
"Vive la France" (Živjela Francuska) napisao je u petak navečer američki državni tajnik JohnKerry u knjigu žalosti u francuskom veleposlanstvu u Washingtonu u spomen na žrtve terorističkog napada u Parizu.
"Naša srca s vama su u tjeskobi što ju je Francuska doživjela ovih dana", napisao je Kerry, pozdravljajući "ponosnog i velikog saveznika" i "prijatelja" SAD-a Francusku.
"Ono što što predstavlja Charlie Hebdo, nikada neće biti prešućeno. Ideja slobode izražavanja odveć je moćna. Živjela Francuska", napisao je šef američke diplomacije, koji govori francuski, a i dio njegove obitelji potječe iz Francuske.
Američki predsjednik BarackObama u četvrtak se u francuskom veleposlanstvu u Washingtonu također upisao u knjigu žalosti i izrazio solidarnost sa francuskim narodom nakon napada na pariške satiričke novine Charlie Hebdo, u kojemu je ubijeno 12 osoba.
"Kao saveznici kroz stoljeća, ostajemo ujedinjeni sa našom francuskom braćom kako bi osigurali pravdu i obranili naš način života. Idemo zajedno naprijed protiv terora koji ne može zamijeniti slobodu i ideale koje zastupamo a koji osvjetljavaju svijet", napisao je američki predsjednik, dodajući također "Živjela Francuska".