Ta nevladina organizacija aktivna u 10 istočnoeuropskih zemalja traži od Zapada da pomogne siromašnim zemljama olakšavanjem dužničkog tereta koji iznosi gotovo polovicu bruto domaćeg proizvoda regije.
Izvješće naslovljeno "Tiha kriza" navodi da je siromaštvo u regiji u posljednjem desetljeću poraslo više od deset puta zbog smanjivanja vladinih izdvajanja za zdravstvo, školstvo i socijalne programe.
- Od raspada komunističkog sustava, uvjeti su postali mnogo gori, u nekim slučajevima i katastrofalni - stoji u izvješću. - Uzimajući u obzir razmjer gospodarskog kraha... izraz 'tranzicija' je eufemizam. 'Velika despresija' bolje bi odgovarao - ističe se u izvješću. - Unatoč svim svojim manama, stari je sustav većini ljudi pružao razuman standard života i određenu sigurnost - stoji u izvješću.
Najmanje 50 milijuna djece u regiji živi u "pravom siromaštvu", od čega ih je 40 milijuna u bivšem Sovjetskom Savezu. Ukupno više od 160 milijuna ili 40 posto stanovništva regije je siromašno. Kao pokazatelje siromaštva, u izvješću se navodi postotak smrtnosti novorođenčadi, postotak stanovništva koji neće doživjeti 60 godina starosti i broj slučajeva tuberkuloze.
Broj smrtnih slučajeva kod novorođenčadi u regiji - 26 na 1.000 rođenih u 1998. - približava se razinama u Latinskoj Americi i Karibima gdje ono iznosi 32 umrle novorođenčadi na 1.000. U SAD-u ono iznosi 7.2 umrlih na 1.000. Gotovo četvrtina stanovništva regije neće doživjeti 60 godina starosti. Raširenost tuberkuloze, pak, u Istočnoj Europi je 1997. bila prosječno 67.6 slučajeva na 1.000 ljudi.
Najsiromašniji je Kirgistan - 88 posto njegova stanovništva živi ispod razine siromaštva. Slijede ga Turkmenistan, Ukrajina, Kazahstan i Moldavija sa 60 posto siromašnih te Rusija s 50 posto. U Poljskoj je siromašno 20 posto stanovništva, u Mađarskoj 4 posto, a u Sloveniji, Češkoj i Slovačkoj siromašno je manje od 1 posto stanovništva.