Članak objavljen u USA Today autora Jonathana Shormana doveo je u pitanje mnoga pozitivna stajališta kada je legalizacija lake droge u pitanju.
Čak 25 posto poginulih vozača bilo je pozitivno na drogu, što je zapanjujući rezultat koji pokazuje da nije samo alkohol neprijatelj broj 1 vozača.
Istraživanje je provedeno na 44 tisuće vozača koji su poginuli tijekom vožnje, u razdoblju od 1999. i 2009. godine. Njih 24,9 posto bilo je pozitivno na drogu, dok je kod 37 posto razina alkohola u krvi bila veća od dopuštene granice. Od vozača koji su bili pod utjecajem droge 22 posto bilo je pozitivnih na marihuanu, 22 posto na kemijske stimulanse i 9 posto na teže droge.
Studija autorskog dvojca Eduarda Romana i Roberta Voasa bila je prva takve vrste, a cilj joj je bio pokazati u kojoj je mjeri droga zastupljena tijekom fatalnih prometnih nesreća.
Istraživanje se bavilo i vezom između alkohola i droge, te je došlo do rezultata da droga u kombinaciji s alkoholom nema nikakvog dodatnog utjecaja.
'Ako je vozač pijan, nije važno je li on i pod utjecajem droge. Alkohol je taj koji ga čini nesposobnim za vožnju', objasnio je Romano.