Ovaj novi premaz ima mnoštvo potencijalnih primjena. Nakon što premažete svoj automobil ovim kemijskim spojem, nikada ga više nećete morati oprati, mobilni telefoni mogli bi uvijek biti čisti od otisaka prstiju, dok bi zrakoplove znatno rjeđe trebalo bojati. Rezultati ovog istraživanja objavljeni su u srpanjskom broju uglednog znanstvenog časopisa Advanced Materials.
Funkcionalni premazi, primjerice s vodootpornim ili antibakterijskim svojstvima imaju na svojoj površini molekularne grupe čija se veličina mjeri u nanometrima. Međutim, sve do sada ove molekularne grupe bilo je lako (i nažalost nepovratno) oštetiti. Čak i najmanji kontakt s površinom (npr. grebanje) doveo je do toga da se razori struktura ovih molekula i da se svojstva takvog premaza brzo izgube. Ovo je bila glavna prepreka njihovim mogućim primjenama, stoji na web stranicama Tehničkog sveučilišta u Eindhovenu.
Znanstvenica Catarina Esteves i njezin tim kolega na ovom nizozemskom sveučilištu pronašli su rješenje za ovaj problem. Razvili su "površine s posebnim 'stabljikama' koje nose funkcionalne kemijske grupe na svojim krajevima" i miješaju ih u premazu. Ako se grebanjem vanjski, površinski sloj ukloni, ti spojevi u podlozi, odnosno u temeljnom sloju premaza, re-orjentiraju se na novu površinu čime obnavljaju njezinu funkciju.
Ovakav razvoj ima velike potencijalne primjene. Na primjer, vaš automobil više nikada ne biste trebali oprati jer bi se automobil premazan vodootpornim premazom sam čistio. Sve površinske ogrebotine na vašem limenom ljubimcu same bi "zacijelile", odnosno popravile se, a kapljice vode jednostavno bi skliznule s automobila odnoseći sa sobom i sve nečistoće. Kako ovi znanstvenici tvrde, "povremena kiša je sve što je potrebno da automobil uvijek ostane čist".
Nažalost, zasada ovi znanstvenici nemaju rješenje za problem djevojaka koje dodatno zarađuju džeparac pranjem automobila i što će se dogoditi s njima kada nestane potreba za pranjem automobila.