VIDEO: /

Kako zapravo radi najbrži električni auto?

Tesla Model S već je ocijenjen kao budućnost autoindustrije, no iako su mnogi skeptični oko toga, možda je vrijeme da barem naučimo u čemu je tajna i kako zapravo automobil funkcionira.

20.1.2013.
9:10
VOYO logo

Da krenemo od početka, struja napaja bateriju koja Modelu S daje energiju na određeno vrijeme. Po tome bismo ga mogli usporediti s mobitelom ili laptopom jer također koristi Li-ion baterije.

Naravno, razlika je u tome što su baterije koje pogone automobil puno snažnije pa tako ukupno teže skoro 500 kilograma. Postupak punjenja baterija sličan je onom kod manjih uređaja, što za sobom povlači i nužnost postojanja stanica za punjenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobra je vijest da se one mogu napraviti bilo gdje gdje je dostupna električna energija, pa tako punjač možete imati i kod kuće. To bi mogao biti skup sport, no ako smo već okrenuti budućnosti, kombinacija struje proizvedene vlastitim solarnim pločama mogla bi biti idealno rješenje.

Kompanija Tesla već je počela s izgradnjom infrastrukture u Americi kako bi omogućila vlasnicima Modela S bezbrižnu vožnju, no nadaju se da će infrastruktura samo rasti, kao i prodaja električnih automobila. Na ovakvim bi postajama za punjenje autu trebalo oko sat vremena da dobije dovoljno energije za nastavak puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sva ta električna energija služi kako bi pogonila motor veličine lubenice koji pretvara električnu energiju u mehaničku, ali i obrnuto, što znači da je i sam motor mali punjač koji stvara dodatnu struju.

Proizvođači tvrde se jednim punjenjem može prijeći oko 480 kilometara, ako se vozi prosječnom brzinom od 90 kilometara na sat. Ako ga vozite ovako, kao u videu u kojem je Tesla Model S u obračunu s BMW-om, vjerojatno nećete uspjeti prijeći toliko:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo