TREĆINA BRZINE ZVUKA /

Rimčeva Nevera oborila nesvakidašnji rekord i postala najbrži serijski električni auto: Postigla je brzinu od 412 km/h!

Image

Rimac tim tražio je posebnu stazu, a čak su i gume morale proći opsežan pregled

15.11.2022.
14:34
VOYO logo

Rimčeva Nevera postigla je najveću brzinu od 412 km/h! Ovaj rekord ga automatski svrstao u kategoriju najbržeg električnog serijskog automobila na svijetu. Podvig obaranja rekorda nastavlja se nakon neovisno potvrđenog rekorda za ubrzanje Nevere od 8,582 sekunde na četvrtinu milje postavljenog 2021. godine, što ju je učinilo najbrže ubrzavajućim serijskim automobilom na svijetu, javljaju iz Rimca.

Rimac tim je za ovaj test posebno tražio stazu ovalnog oblika s ravninama dovoljno dugim da Nevera postigne najveću brzinu. Odlučili su se verificirati brzinu na stazi Automotive Testing Papenburg u Njemačkoj, s dva pravca od četiri kilometra. Inače, staze na kojima je moguće postići brzinu veću od 400 km/h vrlo su rijetke jer je vrlo rijetko da automobil uopće može postići tako visoku brzinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebni tehničar provjeravao mogu li to gume izdržati

Nevera je, objašnjavaju u priopćenju, postavljena u tzv. Top Speed mode, stvarajući aerodinamički profil koji uravnotežuje otpor i potisnu silu kako bi se osigurala stabilnost pri velikim brzinama. Opremljen gumama Michelin Cup 2R koje su dozvoljene za cestu, i uz nadzor Michelinovog tehničara koji je provjerio njihovo stanje, Nevera je bila spremna za postavljanje rekordne brzine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za volanom je bio Miroslav Zrnčević, glavni testni i razvojni vozač. Njegov je izazov bio postići savršen ulazak na ravninu iz zakrivljenih dijelova staze kako bi osigurao najbolju moguću priliku da dosegne najvišu brzinu. Izlazeći iz ovalnog dijela staze iz nagiba, putujući oko 250 km/h, Miroslav je oslobodio punu snagu Nevere kako bi dosegao brzinu od 412 km/h – točno onako kako je simulirano na početku projekta Nevere. Postignuta brzina čini Neveru najbržim serijski električnim automobilom, stoji u priopćenju, te je to najveća brzina ikada zabilježena na Automotive Testing Papenburg stazi. Brzina je izmjerena pomoću Racelogic V-Boxa, visokopreciznog mjernog uređaja temeljenih na GPS-u. Najveća brzina od 412 km/h bila je cilj koji je Rimac tim postavio kada je automobil prvi put predstavljen kao C_Two na Ženevskom sajmu automobila 2018., a sada – nakon 1,6 milijuna sati razvoja – ta brzina je potvrđena.

Trećina brzine zvuka

Miroslav Zrnčević, glavni vozač za testiranje i razvoj u Bugatti Rimcu komentirao je: "Putovati brzinom od 412 km/h, znači putovati trećinom brzine zvuka. Postići tu brzinu u cestovnom automobilu je nevjerojatno složeno, ali u Neveri smo stvorili automobil koji može prijeći velike udaljenosti s jednim punjenjem, može se uhvatiti u koštac s uskim i zavojitim trkaćim stazama i može driftati, kao i oboriti rekorde ubrzanja, te postići brzine od preko 400 km/h. Vozio sam Neveru otkad je prvi put okrenula kotač i vidjeti završen automobil kakav je danas stvarno je emotivan trenutak. Najvažnija stvar koju sam naučio tijekom pokušaja najveće brzine je koliko je automobil bio staložen i stabilan – što potvrđuje da su naši timovi za aerodinamiku i dinamiku vozila odradili nevjerojatan posao."

Nevera se isporučuje kupcima s ograničenom najvećom brzinom od 350 km/h, napominju iz Rimca, ali može postići najveću brzinu od 412 km/h na posebnim događajima za kupce uz podršku Rimac tima i u kontroliranim uvjetima. Budući da su gume pod velikim opterećenjem tijekom takvih vožnji, većina mjera opreza usmjerena je na to da gume budu ispravno postavljene za tako velike brzine. Proizvodnja Nevere trenutno je u tijeku u sjedištu Rimca na Jankomiru, a prvi automobili već su kod kupaca diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo