Ovogodišnja tema Međunarodnog dana žena je 'Pritisni za napredak': Kako ga vi planirate obilježiti?

Image
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

Ovogodišnja je tema s riječi prešla na djela - pa onda, što ćete vi učiniti kako biste pokrenule promjene?

8.3.2018.
8:02
Tomislav Miletic/PIXSELL
VOYO logo

Danas je Međunarodni dan žena. Osmi mart. Kako ga već tko voli nazivati. Ali to nije samo dan kada mi žene na poklon dobivamo ruže i bombonjere, jer ovaj dan ima mnogo dublje i veće značenje i bogatiju povijest nego što je to možda ponekad prikazano.

Na Međunarodni dan žena slave se ekonomska, društvena, politička i sva druga ostvarenja žena, ali taj dan predstavlja i nastavak borbe za ravnopravnost i dostojanstvo žena u društvu - i nas danas i svih budućih generacija koje dolaze nakon nas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo su samo neki od najznačajnijih i najvažnijih događaja koji su obilježili povijest borbe žena za vlastita prava i spomenutu ravnopravnost, a upravo ti su događaji razlog zašto se i danas ovaj dan slavi diljem svijeta i zašto je od toliko ogromnog značaja za sve žene.

Obilježava se već više od jednog stoljeća

Image
Foto: flickr
Image
Foto: flickr

Sve je počelo 1908. godine kad su žene marširale ulicama New Yorka tražeći pravo glasa, pravo na jednake plaće i bolje uvjete rada te općenito pravo na dostojanstvo i uvažavanje, dok se prvo neformalno obilježavanje Međunarodnog dana žena dogodilo 28. veljače 1909. godine u New Yorku, a kasnije je, na prijedlog International Woman's Conferencea, taj dan trebao dobiti i svoj službeni datum obilježavanja. No, to se nije dogodilo sve do 1914. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1911. godine na datum 19. ožujka ovaj je dan prvi puta i službeno obilježen raznim prosvjedima žena diljem svijeta, od Danske do Austrije i Njemačke. Žene su tada jasno i glasno zatražile pravo na glasovanje te digle glas protiv seksualnog iskorištavanja radnica, a Međunarodni se dan žena nakon tih demonstracija u SAD-u, Rusiji, Europi i ostalim dijelovima svijeta neko vrijeme obilježavao na različite datume. Tako je bilo sve do gore spomenute 1914. godine, kad je taj dan prvi puta obilježen 8. ožujka, nakon čega je baš taj konkretan datum ostao službenim datumom Međunarodnog dana žena te ga na 8. ožujka slavimo sve do danas.

Mnogo je žena individualno započelo borbu, ali oduvijek smo bile važne mi kao kolektiv

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako od samih početaka obilježavanja Međunarodnog dana žena i kroz razne povijesne preglede borbe žena za njihova prava možemo istaknuti nekolicinu žena koje su se posebno istaknule u začetku te iste borbe: od Therese Malkiel, Luise Zietz, Clare Zetkin, Käte Duncker, Sylvije Pankhurst do Dolores Ibárruri, oduvijek smo važne mi, žene, kao kolektiv - žene, feministkinje koje se bore za svoja i prava svih budućih generacija žena.

To je najbolje opisala poznata feministkinja, novinarka i društvena te politička aktivistica Gloria Steinem. Ona je to opisala na sljedeći način: "Priča o borbi žena za jednakost ne pripada ni jednoj pojedinoj feministkinji ili pak jednoj pojedinoj organizaciji, već kolektivnim naporima svih onih koji oduvijek brinu za ljudska prava."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ujedinjeni Narodi priznaju i prvi puta slave Međunarodni dan žena 1975. godine

Image
Foto: KARLA ANN COTE/FLICKR
Image
Foto: KARLA ANN COTE/FLICKR

UN priznaje Međunarodni dan žena 1975. godine, a zatim, 1977., Opća skupština Ujedinjenih Naroda Međunarodni dan žena proglašava UN-ovim danom ženskih prava i internacionalnog mira. Od 1996. godine, pak, Ujedinjeni Narodi za svaku novu godinu i svaki novi Međunarodni dan žena proglašavaju određenu temu kojom će se taj važan dan obilježiti.

Tako je primjerice 1996. godine tema glasila "Slavljenje prošlosti i planiranje budućnosti", 1997. "Žene za stolom Mira", 1998. "Žene i ljudska prava", 1999. "Svijet bez nasilja nad ženama", dok je tema prošle godine bila ‘Budi hrabra za promjenu’ (ili originalno #BeBoldForChange) - i njome se htjelo potaknuti ljude da istupe i otvoreno zatraže promjenu za sve žene diljem svijeta. I glasno smo tada poručile da više ne želimo čekati na jednakost – već je želimo početi živjeti. A onda smo zaista i postale hrabrije...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako ćemo ga obilježiti ove godine? #PressforProgress

Kao što smo prošle godine pisale, ovaj se dan u raznim zemljama svijeta danas obilježava na različite načine. I dok se u nekim zemljama taj dan ženama poklanja cvijeće ili slični znakovi pažnje, u nekim je zemljama, primjerice u Rusiji, Ukrajini, Vijetnamu, Ugandi i Crnoj Gori - taj dan službeni praznik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, u okruženju u kojem danas živimo i uz sve promjene i pokrete koji su pokrenuli lavinu borbe i koji su konačno odlučili stati na kraj omalovažavanju žena, nasilju i seksualnom nasilju nad ženama, nejednakosti plaća i nejednakom položaju žena na radnim mjestima te svim ostalim problemima o kojima se dosada ili šutjelo ili premalo raspravljalo, čini nam se da će svi ovi pokloni i znaci pažnje s početka ove godine biti apsolutno najmanje važni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UN-ova tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana žena je: #PressforProgress, odnosno - 'Pritisni za napredak'; i pitaju nas "Što ćete vi napraviti za napredak?" Glavna je misao vodilja ove godine ta da je razgovor pokrenut, ali da je sada vrijeme za akciju.

A naša topla preporuka, ako i same želite glasom pokrenuti akciju i promjenu, je da danas, ako ste u Zagrebu ili bilo kojem drugom gradu gdje se isti organizira, odete na Noćni marš koji će započeti u 18 sati na zagrebačkom Trgu žrtava fašizma. Ako ste ljute i ogorčene zbog položaja kakav većina žena još uvijek ima u društvu i ako želite glasno reći, ali i pokazati da je i vama dosta, onda je to mjesto na kojem biste vjerojatno voljele biti. A onda isto to možete pokazati i svaki drugi dan, jer, Međunarodni dan žena trebali bismo obilježavati više od jednom godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Onda? Kako ga planirate obilježiti?

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo