Srce Virovitice do kraja ove godine vratit će svoj stari sjaj. Naime, u tom slavonskom gradu trenutno se provodi veliki EU projekt “5 do 12 za Dvorac” težak ukupno 81 milijun kuna, a od čega je čak 66 milijuna kuna stiglo iz europskih fondova
Dvorac Pejačević nalazi se u središtu Virovitice. Jedan je od niza slavonskih dvoraca znamenite plemićke obitelji Pejačević, koja si je upravo po ovom vlastelinstvu uzela nazivak uz grofovsku titulu "Pejačevići Virovitički". Dvorac je izgrađen između 1800. i 1804. godine prema nacrtima bečkog arhitekta N. Rotha.
Turistički i kulturni potencijal
Esencijalni je to projekt zbog kulturnog i turističkog potencijala koji bi Virovitica mogla ostvariti. Nekad oronulo zdanje do kraja ove godine bi trebalo postati preuređeni velebni dvorac s bogatim perivojem te neprocjenjivom kulturnom baštinom.
Prema spomenutom projektu obnove zamišljeno je da Dvorac krasi novi postav Gradskog muzeja Virovitica. U „novom“ Gradskom muzeju Virovitica tako će se moći vidjeti sjekiru iz neolitika, uživati u multimedijalno dočaranoj šumi natopljenoj kišom i obući haljinu iz virtualnog ormara, otkrila nam je ravnateljica Muzeja, Mihaela Kulej.
“Novi” virovitički muzej prostirat će se na oko 3000 četvornih metara, od kojih oko 1200 četvornih metara zauzima novi stalni postav Drveno doba te Povijest Dvorca i Grada. U Muzeju će biti izloženo nešto manje od 700 izložaka, koji su pomno odabrani nakon dvije godine istraživanja. Inspiracija za novi muzeološki koncept bilo je drvo, koje je prisutno u čovjekovom životu od rođenja do smrti i u svim fazama njegova života i rada, ističu iz Gradskog muzeja Virovitica. Stoga je novi stalni postav baziran na tri podcjeline kroz temu drvo: obitelj, privređivanje i zajednica, uz priču o Dvorcu i Gradu koji dotiču povijesni razvoj Virovitice i njene okolice.
Nadnaravno iskustvo
Posebnost novoobnovljenog Dvorca je što će posjetitelji u njemu moći interaktivno otkrivati povijest, uz vid, sluh, njuh, dodir te pomoću audiovodiča, mnoge didaktičke elemente i potpuni doživljaj kroz učenje, istraživanje, zabavu, igru, ali i opuštanje. Tijekom povijesne šetnje Dvorcem posjetitelji će, primjerice, biti pozvani na pravu „grofovsku čajanku”.
Dvorac je već “odjenut” u novu fasadu, u izvornoj boji – ružičastoj s blijedoružičastom arhitektonskom plastikom. Postavljeno je i pet drvenih mostova, koji su novost u vizuri dvorca i perivoja, no utemeljeni na arheološkom uzoru srednjovjekovne utvrde. Ograde mostova kreirali su studenti dizajna s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, a njihove su ideje potom razrađivane u Panonskom drvnom centru kompetencija u Virovitici. Na Glazbenom će se mostu pokretom aktivirati određeni tonovi pa će se hodanjem po njemu ujedno i svirati. Melodije se mogu mijenjati, kako ne bi postale monotone. Najnovija ideja je i da se reproduciraju zvukovi životinja, što bi bilo posebno atraktivno za djecu, pa bi se, ovisno o tome kako hodaju, čuo lavež psa, mijaukanje mačaka.
Taj je most, inače, okrenut prema budućoj Glazbenoj školi, dok dvorac sa župnom crkvom Svetog Roka povezuje Most ljubavi. On ima staklenu pozornicu pa će služiti za fotografiranje mladenaca, ali i turista jer će te fotografije, s dvorcem u pozadini, zaista biti za pamćenje. Ta pozornica u budućnosti bi mogla poslužiti i za koncerte. Most portal podsjeća na vrata i simbolično spaja staru i novu Viroviticu, a posebna je atrakcija Most zrcala. Najveći je, pak, Gimnazijski most koji će imati klupe i predstavljat će tako mjesto susreta.