zdravstveni mit / Usporava li ispijanje kave zaista rast djeteta? Znanstvenici konačno odgovorili na pitanje roditelja

Image
Foto: Thinkstock

Osamdesetih godina prošlog stoljeća nekoliko je studija sugeriralo da redoviti konzumenti kave imaju povećan rizik od osteoporoze

4.4.2021.
7:28
Thinkstock
VOYO logo

Jedan od razloga zašto se kava obično ne daje djeci može biti uvriježeno uvjerenje da ovaj napitak s kofeinom može zaustaviti rast djece. No, ima li istine u toj ideji?

Odgovor je poprilično jasan. Ne, nema dokaza da kava ili kofein zaustavljaju rast i razvoj djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto toga, visinom djeteta u velikoj mjeri upravljaju drugi čimbenici. Opće zdravstveno stanje djeteta također igra veliku ulogu. Na primjer, infekcija tijekom dojenačke dobi može usporiti prehrambeni unos i rast kostiju, kao što pokazuju brojna istraživanja, prenosi Science Alert 

Štoviše, ima li dijete pristup važnim prehrambenim potrebama, poput mlijeka, tijekom ranih godina također utječe na visinu, kao i prehrana majke tijekom trudnoće, prema istraživanju u časopisu Nutrition Research Reviews.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
nema kafića /

Ljubav između kave i Hrvata ni lockdown nije mogao slomiti: Sada se pije s nogu ili na klupici

Image
nema kafića /

Ljubav između kave i Hrvata ni lockdown nije mogao slomiti: Sada se pije s nogu ili na klupici

Zašto se i dalje vjeruje da kava može zaustaviti djetetov rast?

Nitko zapravo ne zna, ali postoji nekoliko teorija. Osamdesetih godina prošlog stoljeća nekoliko je studija sugeriralo da redoviti konzumenti kave imaju povećan rizik od osteoporoze jer bi kofein mogao dovesti do povećanog izlučivanja kalcija (iako je učinak bio mali).

Ako je kofein sposoban oslabiti kosti, onda je bilo moguće da bi veća konzumacija u djetinjstvu dovela do nižeg rasta. Međutim, pokazalo se da je u igri bila još jedna varijabla: osobe koje piju kavu također su imale tendenciju da konzumiraju manje mlijeka, glavnog izvora kalcija. Drugim riječima, problem vjerojatno nije bila kava, već nedovoljna količina kalcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodatno, kasnija istraživanja nisu pronašla vezu između osteoporoze i konzumacije kave, navodi Harvard Health Publishing.

Druga teorija, koju preferira Duane Mellor, dijetetičar sa Sveučilišta Aston u Velikoj Britaniji, glasi da mit proizlazi iz preporuke da trudnice ograničavaju konzumaciju kofeina jer su neka istraživanja povezivala izloženost fetusa kofeinu s većim rizikom od spontanog pobačaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, ove su studije ograničene malim brojem ispitanika. Dokazi trenutno nisu konačni, pa zdravstvene skupine poput Svjetske zdravstvene organizacije sada savjetuju trudnicama da ograniče (ali ne nužno i potpuno izbjegavaju) konzumaciju kofeina kako bi smanjile mogući rizik od gubitka trudnoće i male porođajne težine u novorođenčadi.

"Tu imamo ideju rasta i kofeina, ali biologija fetusa i način na koji hranjive tvari guraju kroz posteljicu se razlikuju", rekao je Mellor. "Metabolizmi su također različiti pa se ne mogu povući paralele", dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč dokazima, ovaj mit o kavi vjerojatno uskoro neće nestati. Jednom kada zdravstveni mit uđe u našu kulturu, vrlo ga je teško iskorijeniti.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo