Kad bi se godina mogla procijeniti po knjigama koje čitamo, 2017. bila bi - distopija.
Penguin books ove godine tiskat će više izdanja Orwellovog distopijskog klasika "1984." zbog povećane potražnje, najavio je izdavač. Ovoga je tjedna u utorak i srijedu knjiga bila na prvom mjestu Amazonovih najprodavanijih naslova, te se tijekom sljedećeg tjedna planira tiskanje 75 000 primjeraka.
Knjiga stara 68 godina nenadano se opet našla na vrhu najprodavanijih knjiga s druga dva klasika slične tematike, "Ovdje se to ne može dogoditi" Sinclaira Lewisa, i, "Vrli, novi svijet" Aldousa Huxleya.
Utjecaj Trumpovog izbora
Teško je reći koliko izbor Donalda Trumpa za američkog predsjednika ima veze s nanovo pronađenom popularnošću ovih distopija.
Ono što je sigurno je da se pojam "alternativna činjenica" kojega je skovala Trumpova savjetnica Kellyanne Conway može povezati s univerzumom romana 1984. u kojemu vlada nadzire sve, a prodaje propagandu pod istinu. U Orwellovoj knjizi Ministarstvo istine ustvari prodaje laži. Prema CNN-u, pojačana prodaja romana 1984. bila je uočljiva i 2013. godine, kada se dogodila "afera Snowden".
"Ovdje se to ne može dogoditi" , priča je pak o političkom lideru Buzzu Windripu, demagogu i populistu koji postaje predsjednik tako što obećaje da će zemlji potonuloj u depresiju vratiti nekadašnji sjaj. Pomalo i podsjeća na pobjedu Donalda Trumpa na izborima, zar ne?