U turskom selu Ulubeyli, priča o nesvakidašnjem prijateljstvu dirnula je lokalno stanovništvo, ali i širu javnost. Sakir Mitan, skromni farmer koji svakodnevno radi na polju, naišao je na iscrpljenu vjevericu koja se borila za život. Umjesto da je ostavi prepuštenu sudbini, Sakir ju je ponio kući i odlučio brinuti se za nju.
Mala vjeverica promijenila život jednog čovjeka: Pronašao ju je izmučenu, spasio je, a sada su nerazdvojni
Vjeverica, koju je Sakir nazvao Findik (što na turskom znači "lješnjak"), ubrzo je postala dio njegovog života. Redovitom njegom, hranjenjem i pažnjom, Sakir je vjevericu doveo do potpunog oporavka.
Tijekom četiri mjeseca, koliko traje njihovo prijateljstvo, Findik je postala ne samo kućni ljubimac već i pravi član obitelji.
Svakodnevno, Sakir i Findik dijele trenutke ispunjene radošću, a mnogi su primijetili kako ga vjeverica prati poput vjernog psa.
Priča o Sakiru i Findiku dokaz je da su prijateljstva ponekad nepredvidiva, ali i da svaka životinja, koliko god mala, može promijeniti ljudski život na bolje.
Vjeverice su među najprepoznatljivijim i najšarmantnijim stanovnicima naših šuma, parkova i gradskih zelenih površina.
Ovi mali glodavci, poznati po svojim bujnim repovima i akrobatskim sposobnostima, već generacijama očaravaju ljude svojom živahnošću i inteligencijom.
Danas u svijetu postoji više od 200 vrsta vjeverica, koje se mogu pronaći na svim kontinentima osim Antarktike i Australije.
Od najmanjih afričkih patuljastih vjeverica koje teže samo deset grama, do impresivnih indijskih divovskih koje mogu težiti do 1,8 kilograma, ova skupina životinja pokazuje nevjerojatnu raznolikost.
One imaju savršeno prilagođeno tijelo za svoj način života - snažne, mišićave noge, oštre kandže za penjanje, velike oči koje omogućuju dobar vid, dugi, pahuljasti rep koji služi za ravnotežu te fleksibilne zglobove koji im omogućuju okretanje stopala za 180 stupnjeva.
Jedna od njihovih najfascinantnijih karakteristika su zubi koji kontinuirano rastu tijekom cijelog života. Ova adaptacija je ključna za njihovo preživljavanje jer im omogućuje neprestano glodanje tvrde hrane bez opasnosti od trošenja zuba.
Prvenstveno su biljojedi, ali njihova prehrana je iznenađujuće raznolika. Hrane se: orašastim plodovima, sjemenkama, bobicama i voćem, gljivama, mladim izdancima biljaka te povremeno kukcima i manjim životinjama.
Ovi mali sisavci pokazuju fascinantne obrasce ponašanja. Poznati su po svojoj sposobnosti pamćenja lokacija gdje su zakopali hranu, iako ponekad "zaborave" neke skrivene zalihe, čime nenamjerno doprinose širenju biljnih vrsta.
U Europi žive samo dvije vrste vjeverica - siva i crvena vjeverica. Na svijetu je poznato oko 200 vrsta. No, uz crvenu vjevericu, koja je do 70-ih godina prošlog stoljeća bila jedini stanovnik Europe, na starom kontinentu odnedavna viđamo i sivu.
Sive vjeverice ljeti često zadobiju svijetlo smećkastocrvenu nijansu, posebno na leđima i bokovima pa ih je lako zamijeniti s crvenima. Crvene, pak, za zimskih mjeseci imaju dlakave čuperke na vrhovima uški koje sive nemaju nikada.
Obje vrste vjeverica vole lješnjake. No, sivih je više pa su i proždrljivije, premda bi se mogle zadovoljiti i žirovima koje crvene ne vole, jer ih ne mogu dobro probaviti.
Kad pronađe lješnjak, najprije provjeri je li jestiv, no ponekad ga ne pojede odmah već spremi u spremište hrane za crne dane.
Mirisnim žlijezdama na usnama vjeverica označava hranu, koju će zakopati što je dublje moguće, na mekanu terenu, a potom, uzdignuta repa, krenuti u novu potragu. Miris lješnjaka osjetit će čak i pod snježnim pokrivačem.
U moderno doba, mnoge vrste uspješno su se prilagodile životu u gradskim sredinama. Parkovi i vrtovi postali su njihovo novo stanište, gdje često dolaze u kontakt s ljudima.
Iako djeluju pitomo, vjeverice su i dalje divlje životinje koje treba promatrati s poštovanjem i na sigurnoj udaljenosti.
Ovi mali akrobati prirode nastavljaju mnoge fascinirati svojom snalažljivošću, inteligencijom i šarmom te podsjećaju na važnost očuvanja prirodnih staništa i bioraznolikosti u našem sve urbaniziranijem svijetu.
Kada u obzir uzmemo priču sa Sakirom i njegovom ljubimicom Findik, vidimo koliko malo suosjećanja i brige može donijeti neizmjernu sreću i stvoriti neraskidivu vezu između čovjeka i životinje.