Danas, pod spretnim rukama Disneya i ostalih popularnih kompanija, bajke su blago rečeno, izmijenjene. Popularni sretni završeci i idilična vjenčanja stvoreni su da zadovolje potrebe modernih publika. Vrijeme je da otvorite oči i saznate pravu istinu o omiljenim junacima i njihovim pustolovinama.
Čarobni frulaš
Priča ide ovako. Bilo jednom jedno selo koje su zauzeli miševi. Odjednom se pojavio muškarac obučen u šarenu odjeću te se ponudio da izbavi selo iz nesreće. Selo se složilo da će mu platiti ukoliko im uspije pomoći. On je svirao frulu te spasio selo. Kada mu seljaci nisu isplatili novac, odlučio je iz sela otjerati svu djecu. U modernim varijantama djeca su zatvorena u pećini te su vraćena kada su seljaci otplatili dug. U originalnoj verziji svirač ih je odveo na rijeku gdje su se utopili svi osim šepavog dječaka koji je putem zaostajao.
Crvenkapica
Najpoznatiji kraj ove bajke je onaj u kojem lovac ubije opasnog vuka te spasi Crvenkapicu. Originalna verzija ima nešto drugačiji kraj. U njoj izgubljena Crvenkapica pita vuka za put prema bakinoj kući te ju potom vuk pojede. I tu je kraj. Nema lovca, šumara, bake i ostatka družine, samo sit vuk i mrtva Crvenkapica. Moralna poruka priče trebala bi biti da se ne prihvaćaju savjeti nepoznatih ljudi.
Mala sirena
Verzija Male sirene iz 1989. godine kratko i jasno može se nazvati velikom laži. U Disneyevoj verziji Ariel se pretvara u djevojku, udaje se za Erica i sretno žive do kraja života. U verziji koju je napisao Hans Christian Andersen sirena gleda vjenčanje svoje ljubavi s princezom te postaje očajna. Nudi joj se nož da izbode princa do smrti, ali ona ipak odlučuje skočiti u more i pretvoriti se u pjenu. Andersen je mijenjao kraj kako bi bajka bila prikladnija, te u drugoj verziji Ariel skače u more, ali postaje kćerkom zraka koja čeka odlazak na nebo. Isti kraj samo rečen na ljepši način.
Snjeguljica
U Disneyevoj verziji kraljica od lovca traži da ubije Snjeguljicu i kao dokaz donese njezino srce. Kako lovac nije imao snage ubiti djevojku kraljici podvaljuje srce vepra. U originalnoj verziji kraljica je tražila Snjeguljičinu jetru i pluća kako bi ih mogla poslužila na večeri. Također, u originalu, Snjeguljica se budi nakon što ju prinčev konj zabacuje na putu do dvorca. Ne postoji čaroban poljubac, a što je princ planirao s mrtvim tijelom djevojke prosudite sami. U Grimovoj verziji kraljica je na kraju prisiljena do smrti plesati u vrućim cipelama od željeza.
Uspavana ljepotica
U modernoj verziji dražesna princeza ubode prst na vreteno te potom biva uspavana. Princeza spava stotinu godina, dolazi princ, poljubi je te se ona budi iz sna. Vjenčaju se i žive sretno do kraja života. Izvorna verzija nije baš tako dražesna. U toj priči djevojka je uspavana kako bi se spriječila kletva i proročanstvo o njezinoj smrti. Nakon što ju kralj vidi uspavanu, siluje ju. Ona ostaje trudna te u snu rađa dvoje djece. Budi se tek kada jedno od djece sisajući njezin prst pronađe komad lana koji ju je držao u snu. U najmanju ruku uvrnuto.
Zlatokosa i tri medvjeda
U ovoj divnoj bajci, zlatokosa pronalazi kuću tri medvjeda. Ona se ušulja u kuću, jede njihovu hranu, sjedi na njihovim stolicama te na kraju zaspi na krevetu najmanjeg medvjeda. Kada medvjedi dođu kući nalaze usnulu Zlatokosu koja brzo bježi kroz prozor. U izvornoj verziji iz 1837. godine postoje dva raspleta. U prvom medvjedi kidaju Zlatokosu na komade te ju pojedu, dok je u drugoj Zlatokosa zapravo stara vještica koja bježi kroz prozor kada ju medvjedi uhvate. U bijegu pada te lomi vrat ili pak biva uhvaćena i kažnjena popravnim domom.
Ivica i Marica
U općepoznatoj varijanti Ivica i Marica izgube se u šumi te pronalaze put do vještičine čokoladne kućice. Vještica zarobi djecu, a oni ju potom bace u vatru te pobjegnu. U ranijoj francuskoj verziji ova bajka se zvala 'Izgubljena djeca' te je umjesto vještice postojao vrag. Strašnog vraga djeca su pokušala prevariti, ali im to nije pošlo za rukom. Vrag ih potom želi staviti na spravu za sječu drva kako bi ih ubio. Snalažljiva djeca glume da se ne znaju popeti na spravu te im vragova žena pokazuje kako se trebaju popeti. Dok ona leži na spravi, djeca joj presijeku vrat i potom pobjegnu.
Djevojka bez ruku
Iako ni novija verzija bajke nije puno bolja od izvorne, postoje neke značajne razlike. U novijem izdanju vrag siromašnom čovjeku nudi veliko bogatstvo u zamjenu za ono što je iza njegova mlina. Misleći da se radi o stablu jabuke ovaj pristaje. Iza mlina se zapravo nalazila njegova kćer. Vrag pokušava odvesti djevojku, ali pošto je ona nevina i čista, ne može. Nakon toga vrag ju ucjeni da će uzeti njezinog oca ukoliko ne dozvoli ocu da joj odsiječe ruku. Djevojka pristane i otac joj odsiječe ruku. U izvornim, 'težim' varijantama djevojka sebi siječe ruku kako bi bila neprivlačna bratu koji ju pokušava silovati ili joj pak ruku odsijeca otac nakon što ona odbije seks s njim.
Pepeljuga
U modernoj bajci Pepeljuga se udaje za princa i unatoč prijašnjem ružnom životu pronalazi sreću te u njoj uživa do kraja života. Podrijetlo ove bajke seže iz vremena prije nove ere. Heroina Grčkog povjesničara Strabe zvala se Rhodopis. Priča je slična modernoj verziji izuzev dijelova sa staklenom cipelicom i kočijom od bundeve. Strašnije verzija Pepeljuge je ona koju su napisala braća Grimm. Prema njihovoj priči zla polusestra sebi odreže dio stopala kako bi zavarala princa i stala u cipelice. Princa na podvalu upozoravaju dva goluba koji kljucaju oči zlim sestrama. Zle sestre na kraju oslijepe te postaju prosjakinje, dok Pepeljuga živi u luksuznom dvorcu svojega princa.