U Hrvatskoj svake godine za 15 posto raste broj pacijenata koji se odlučuju za neinvazivni tretman pomlađivanja, no te nekirurške metode često rade nestručne osobe i u neadekvatnim uvjetima pa je nužna edukacija stručnjaka na korist pacijenata, istaknuo je u povodu dvodnevnog simpozija "Pomlađivanje bez skalpela", koji je počeo u petak u KB-u Dubrava, predstojnik Klinike za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju Zdenko Stanec.
"Sudionike želimo upoznati s legislativom primjene neinvazivnih metoda i optimalnom primjenom kako bi imali što manje komplikacija. U Hrvatskoj se najviše koristi botox, kod oko 2.500 pacijenata, zatim hijaluronska kiselina kod oko 1.800 pacijenata. Na žalost, pošto injekcije primjenjuju i stomatolozi, kozmetičari, a u nekim ordinacijama i medicinske sestre, pogreške su česte", kaže Stanec.
Zbog grešaka najčešće dolazi do asimetrije mimike ili zbog krivog filera do neravnina i upale mekog tkiva, pa su nužne korekcije, kaže. Dodaje kako je razvoj tehnologije pripravaka hijaluronske kiseline doveo i do novih indikacija za primjenu s dobrim estetskim rezultatom, pa je cilj simpozija upoznati i educirati liječnike za optimalnu primjenu.
Stanec ističe kako su danas vrlo česte neinvazivne metode pomlađivanja, osobito u području lica, ali i drugih dijelova tijela. U svijetu se godišnje kod 5 milijuna pacijenta primjeni Botulinum toxin a kod 4,3 milijuna osoba neki od hijaluronskih filera. Tek na trećem je mjestu kirurški postupak povećanja grudi.
Simpozij o pomlađivanju i praktične radionice održavaju se u organizaciji Hrvatskog liječničkog zbora, KB-a Dubrava i Medicinskog fakulteta, a predavači su poznati nastavnici iz područja plastične kirurgije, maksilofacijalne kirurgije, ginekologije i dermatologije. Skup je regionalnog značaja, pa su uključeni i sudionici iz susjednih zemalja.