Za kraj godine počastili smo se posjetom prvom dizajnerskom kokošinjcu u Hrvatskoj. S vlasnikom Kokošvaroši, ŽeljkomFranjom, našli smo se na Trgu Zlatne koke i zajedno prošetali Avenijom Kukuruza.
"Kokošvaroš je grad kokica. Mjesto gdje kokice se uzgajaju, jaja, na organski način. Turističko-ekološko-ekonomski edukativni projekat", kazao nam je Željko Franja, vlasnik Kokošvaroši.
Kokice imaju i međunarodni kokakoledž, Kokarodilište, Pileći vrtić, Stambene četvrti. Ali i Trg prvog jajeta što daje naslutiti da ovdje vjeruju da je ipak prvo bilo jaje pa tek onda kokoš.
Elitni kokošinjac od 2500 četvornih metara bio je neobičan, ali i izazovan prOjekt za arhitektonski ured iz Zagreba.
"Apsolutno nešto najzabavnije što smo imali priliku ikada raditi. Postoje ti zakonski propisi koji su jako strogi, koliko kokica ima kvadrata, kakve letvice, pod kakvim nagibom spavaju", izjavila je Ivana Žalac, arhitektica.
U Kokošvaroš je obitelj Franja uložila pola milijuna kuna i stvorila najveći hrvatski kokošinjac; barem prema količini snesenih organskih jaja na dan.
Kokica u Kokošaroši ima 400, a nesu 300 jaja dnevno. Gledaju ih kao kućne ljubimce i kažu, njihove su koke - sretne koke!
"Poanta cijele priče je da budu sretne i zadovoljne. Uživam u plodovima svog projekta i navečer dolazim i skupljam jaja. Detalj koji sam primijetio koji je fora, one pričaju, kao ono nakon napornog dana, kao u nekakvom domaćinstvu", dodaje vlasnik.
Među kokošima Hrvaticama vlada pravi matrijarhat, a mjesečno pojedu jednu i pol tonu kukuruza. Srećom, to ne utječe na njihovu liniju.
Njihova organska jaja prodaju se u Trgovini Chick Boutique, a koštaju po tri kune i kako kaže vlasnik, posebna su!
"Puno su finija, osjeti se domaći štih. I osjeti se ta ljubav prema životinjama u okusu. Možda sada to zvuči patetično".
Ne samo da im ulice imaju nazive, imaju oni i svoju zastavu i grb. Sve što jedan grad treba. Osim gradonačenika! I čini se da im nimalo ne smeta što im nitko ne kokodače nad glavom.