Suze svetog lovre / Spektakl na nebu možete gledati već od ovoga tjedna: U meteorskom pljusku u kolovozu moći ćete vidjeti i do 100 meteora na sat

Image
Foto: Shutterstock

Meteorski pljusak Perzeida naziva se tako jer se čini da zvijezde padalice struje iz točke na nebu gdje se nalazi zviježđe Perzeja.

17.7.2021.
11:00
Shutterstock
VOYO logo

Jedan od najspektakularnijih događaja na nebu svake je godine pljusak meteora Perzeida, koji će ponovno osvijetliti noćno nebo.

Meteorski pljusak Perzeida, u narodu poznate kao suze svetoga Lovre doseže vrhunac sredinom kolovoza, točnije oko 11. tog mjeseca, kada se može vidjeti i do 100 meteora na sat, ali nebeski događaj aktivan je već od sredine tjedna koji je za nama, što znači da zvijezde padalice mogu biti vidljive tijekom vedrih noći. Perzeide NASA naziva "najboljim meteorskim pljuskom godine", piše NBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Spektakl na nebu iznad Hrvatske! Pogledajte kako su padale Suze svetog Lovre

Image

Spektakl na nebu iznad Hrvatske! Pogledajte kako su padale Suze svetog Lovre

Na sjevernoj hemisferi, Perzeide je najbolje gledati pred zoru, mada se pojedine zvijezde padalice mogu vidjeti već od 22 sata navečer, najbolje na mjestima koja su udaljena od gradova i gradskih svjetala. Svjetlosno zagađenje koje osvjetljava čestice prašine u zraku smanjuje vjerojatnost da ćete vidjeti zvijezdu padalicu. 

Meteorski pljusak Perzeida naziva se tako jer se čini da zvijezde padalice struje iz točke na nebu gdje se nalazi zviježđe Perzeja. Iako zviježđe nije izvor meteora, promatračima neba može pomoći da shvate gdje treba tražiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Meteore se često naziva "zvijezde padalice", ali zapravo potječu od komadića krhotina u svemiru koji su pogodili Zemljinu atmosferu i izgorjeli u atomsferi.

Meteorski pljusak Perzeida javlja se svake godine otprilike od sredine srpnja do kraja kolovoza, dok Zemlja prolazi kroz oblak čestica prašine i krhotina komete. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako čestice komete udaraju u atmosferu brzinom do 140.000 km/h, one se zagrijavaju i pojavljuju se kao crte svjetlosti na noćnom nebu. Veći komadi komete koji uzrokuju neobično svijetle meteore nazivaju se vatrene kugle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Uživo 11. svibnja
VOYO logo