Nakon što je Ministarstvo poljoprivrede odlučilo postrožiti kontrolu namirnica te objavljivati rezultate svih nadzora, potrošačima je vijest o pronalasku salmonele u mesu, osobito u piletini, postala uobičajena. No, ova baktera može se nalaziti i u drugim proizvodima, uključujući i voće i povrće, ostatke gnojiva u kojima salmonela može preživjeti i do mjesec dana, ali i čokoladi, što potvrđuje i slučaj poljske čokolade koja je zbog pronađene salmonele povučena s polica, piše Novi list.
Podsjetimo, s polica trgovačkih lanaca povučena je bijela čokolada Katy s kokosom, poljskog proizvođača, u čijim je pojedinim pakiranjima pronađena salmonela.
"Mogu samo pretpostaviti da je čokolada kontaminirana ili preko mlijeka u prahu, ili jaja, ako su korištena u proizvodnji. Ako sirovina nije dobro termički obrađena, salmonela u njoj ostaje, dok laboratorijske analize s kojima neki proizvod dolazi na tržište nisu rađene za svaku tu pošiljku, već samo po nekoliko puta godišnje. Bez obzira na visoke standarde koje EU traži od proizvođača hrane, čini se da sustav zakazuje, jer se štedi na najjeftinijim kontrolama, onim mikrobiološkim", ističe stručnjak za sigurnost hrane Marijan Katalenić.
I dok je salmonelu i mesu ili jajima moguće uništiti termičkom obradom na 60 stupnjeva, stručnjak odgovara kako zarazu u slučaju čokolade nije moguće izbjeći. Od čokolade ćemo sigurno dobiti salmonelozu, a tijek bolesti ovisi o količini bakterija. Oni otporniji u slučaju malog broja jedinki možda i uspiju izbjeći zarazu, no oni podložni svakako su djeca, stariji ljudi, kronični bolesnici i trudnice.
"Događa se, posebno u Poljskoj od ulaska u EU, hipeprodukcija hrane, zbog čega trpi kontrola i sigurnost potrošača", zaključuje Katalenić za Novi list.