Djed Mraz, omiljeni lik djece diljem svijeta, danas svoje službeno prebivalište ima u finskoj Laponiji, točnije u Santa Claus Villageu u Rovaniemiju.
Crne čizme, bijeli snijeg, taj je sebi izabrao najljepši brijeg: Ovdje, kažu, živi Djed Mraz!
Godine 1985. Rovaniemi je proglašen službenim domom Djeda Mraza, kada je otvoren Santa Claus Village. Ovo čarobno selo smješteno je točno na Arktičkom krugu, oko osam kilometara sjeveroistočno od grada Rovaniemija.
Posjetitelji ovog čarobnog mjesta mogu doživjeti nezaboravno iskustvo: susret s Djedom Mrazom osobno, zakoračiti preko čarobne linije Arktičkog kruga i posjetiti njegovu glavnu poštu, gdje se svakodnevno primaju pisma iz cijelog svijeta.
Jedna od najspektakularnijih atrakcija je mogućnost promatranja polarne svjetlosti (Aurora Borealis). Ova prirodna pojava vidljiva je oko 150 noći godišnje, od sredine kolovoza do početka travnja, gdje se stvara nezaboravan prizor na nebu iznad sela.
Sezonske aktivnosti ovog predivnog mjesta prilagođene su svakom godišnjem dobu te pružaju jedinstvena iskustva. Zimi posjetitelji mogu uživati u vožnji saonicama koje vuku psi, isprobati uzbudljivu vožnju motornim sanjkama ili se susresti s veličanstvenim sobovima. Ljeto donosi čaroliju ponoćnog sunca i priliku za istraživanje prekrasne arktičke prirode. Jesen je poznata po očaravajućem "Ruska" periodu, kada priroda oblači nevjerojatne jesenske boje, te stvara prizore koji oduzimaju dah.
Posjetitelji imaju mogućnost odabira između raznovrsnih opcija smještaja, prilagođenih različitim ukusima i preferencijama. Za one koji žele doživjeti autentično finsko iskustvo, na raspolaganju su tradicionalne drvene kolibe, takozvane "mökkis", koje pružaju toplu i ugodnu atmosferu tipičnu za nordijske krajeve.
S druge strane, za one koji traže nešto modernije i jedinstveno, dostupni su stakleni iglui koji nude nezaboravan pogled na noćno nebo i priliku za promatranje fascinantne polarne svjetlosti iz udobnosti vlastite postelje.
Za istinske avanturiste, Arktički hotel nudi posebno iskustvo spavanja u sobama koje su u potpunosti izrađene od leda i snijega. Ove hladne, ali izuzetno zanimljive prostorije održavaju stalnu temperaturu malo ispod nule, a gostima pružaju priliku da dožive noć u pravom zimskom okruženju - umotani u tople vreće za spavanje na ledenim krevetima.
Izvorno poznat u slavenskoj tradiciji kao "djed hladnoće" ili "starac zime", Djed Mraz je fascinantan lik čije korijene možemo pratiti duboko u prošlost.
On je legenda koja potječe iz zapadne kršćanske kulture za koju se kaže da donosi darove tijekom kasnih večernjih sati i tijekom noći na Badnjak.
Rečeno je da to postiže uz pomoć božićnih vilenjaka , koji izrađuju igračke u njegovoj radionici , i uz pomoć letećih sobova koji vuku njegove saonice kroz zrak.
Popularna koncepcija Djeda Mraza potječe iz folklornih tradicija vezanih uz kršćanskog biskupa Svetog Nikolu iz četvrtog stoljeća, sveca zaštitnika djece. Sveti Nikola postao je poznat po svojoj velikodušnosti i tajnom darivanju. Ova koncepcija također dijeli sličnosti s engleskim likom Djeda Božićnjaka , a obojica se danas popularno smatraju istom osobom.
Općenito se prikazuje kao krupan, veseo čovjek sa bijelom bradom, često s naočalama , nosi crveni kaput s bijelim krznenim ovratnikom i manžetama, crvene hlače s bijelim krznenim manšetama, crvenu kapu obrubljenu bijelim krznom, crni kožni remen i čizme, a na ramenu nosu torbu punu darova za djecu. Popularno ga se povezuje s dubokim, srdačnim smijehom , koji se u božićnoj literaturi često prevodi kao "ho, ho, ho!"
On se datira još iz 16. stoljeća u Engleskoj za vrijeme vladavine Henrika VIII ., kada je slikan kao veliki čovjek u zelenim ili grimiznim haljinama podstavljenim krznom. Simbolizirao je duh dobrog raspoloženja na Božić, dok donosi mir, radost, dobru hranu i vino i veselje.
Kako Engleska više nije držala blagdan Svetog Nikole 6. prosinca, proslava Djeda Božićnjaka pomaknuta je na 25. prosinca kako bi se poklopila s Božićem. Viktorijanska obnova Božića uključivala je Djeda Božićnjaka kao simbol dobrog raspoloženja.
Što se običaja tiče, u Sjedinjenim Državama i Kanadi djeca ostavljaju čašu mlijeka i tanjur kolačića namijenjenih Djedu Božićnjaku; u Britaniji, Australiji i Novom Zelandu ostavljaju se sherry ili pivo, a umjesto njih pite od mljevenog mesa.
U Danskoj, Norveškoj i Švedskoj uobičajeno je da mu djeca umjesto toga ostavljaju rižinu kašu sa šećerom i cimetom. U Irskoj je popularno ostaviti Guinness ili mlijeko uz božićni puding ili pitu od mljevenog mesa.
U Mađarskoj, Sveti Nikola (Mikulás) ili Djed Zima (Télapó) dolazi u noći 5. prosinca, a djeca svoje darove dobivaju sljedećeg jutra. Dobivaju slatkiše u vrećici ako su bili dobri, a zlatno obojeni brezov prekidač ako nisu. Na Badnjak dolazi "Mali Isus" i daruje sve.
U Sloveniji sveti Nikola (Miklavž) također donosi male darove za dobru djecu uoči 6. prosinca. Božiček donosi darove uoči 25. prosinca, a Dedek Mraz daruje 31. prosinca navečer i otvara se na Novu godinu. Nakon što su djeca zaspala , roditelji su u ulozi Djeda Mraza i ispod božićnog drvca ostavljaju svoje darove koji mogu biti potpisani kao "od Djeda Mraza"
U svakoj priči o njemu krije se podsjetnik da sreća nije u velikim gestama, već u malim trenucima koji ispunjavaju srca. Njegova prisutnost u našim životima, iako simbolična, povezuje ljude širom svijeta kroz univerzalnu poruku nade i radosti.
Njegova figura simbolizira snagu jednostavnih čuda i moć zajedništva te nas podsjeća da čak i najmanje geste ljubaznosti i dobrote mogu imati ogroman utjecaj na ljude oko nas.