HRVATSKI KORIJENI NA PACIFIKU / Rabljanin bježao od vlasti, plovio svijetom, promijenio identitet, a sin mu se oženio posljednjom havajskom kraljicom

Image
Foto: Hrvatska matica iseljenika

Rabljanin John (Gerolamo) de Dominis će ostati zapamćen i po otkriću Maršalskih otoka.

28.3.2021.
13:00
Hrvatska matica iseljenika
VOYO logo

Na Rabu su odavno kružile različite priče o mladiću koji je otišao u daleki svijet. Mladi čovjek nemirnog duha, po imenu Gerolamo, pobjegao je iz austrijske mornarice i u tajnosti se ukrcao na jedrenjak u Trstu. Kao vojni bjegunac 1819. dolazi na tlo SAD-a, prenosi Dijaspora.hr.

Zbog straha od austrijskih uhoda, ne prijavljuje se nikome već se kao običan mornar zapošljava na jedrenjaku. Zahvaljujući odličnom mornaričkom obrazovanju, Gerolamo de Dominis za nekoliko godina postaje kapetan jedrenjaka. Nakon četverogodišnje plovidbe ponovno dolazi u Ameriku gdje zbog opasnosti od austrijskih vlasti mijenja ime u John, rodno mjesto u Trst, a u dokumentima navodi netočnu godinu rođenja kako bi prikrio četverogodišnju neprijavljenu plovidbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ženi se u Bostonu 1824. koji ubrzo napušta bježeći prema manjem mjestu Schoenectady gdje dobiva dvije kćeri, a 1832. godine i sina Johna Owena de Dominisa, budućeg supruga havajske kraljice.

Pet godina poslije zbog poslovnih razloga s obitelji seli u Honolulu, glavni grad Havaja. Kapetan odlično posluje i postaje bogat čovjek pa je u klasičnom kolonijalnom stilu s primjesama mediteranske arhitekture gradi palaču Dominis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iste godine zaputio se prema Kini, ali mu se gubi svaki trag u bespućima Pacifika. Zahvaljujući bogatstvu, kapetan John je svom sinu omogućio najbolje obrazovanje.

Tijekom školovanja, krećući se u najvišim društvenim krugovima, mladi John upoznao je havajsku princezu Lydiju Kamehameha Paki, poznatu kao Liliuokalani. Udajom 1862. godine princeza je imenu dodala prezime Dominis. Liliuokalani potječe iz havajske obitelji koja je otočju dala nekoliko kraljeva. Dvojica njezine braće su također bili kraljevi, ali nisu imali djece, odnosno nasljednike. Budući da ni princeza Lydia i John Owen de Dominis nisu imali potomke, trebalo je pronaći prestolonasljednika. 
Princezin brat, kralj Kalakaua, imenovao je svoju sestru prestolonasljednicom za vrijeme njegovog liječenja u SAD-u. Nakon bratove smrti, Lydia Kamehameha Paki Dominis 1891. godine statutarno je izabrana za kraljicu otočja, a njezin suprug John Owen de Dominis je postao legitimni Prince Consort. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Rabljanin koji je bježao vlasti i oženio posljednju havajsku kraljicu

Image

Rabljanin koji je bježao vlasti i oženio posljednju havajsku kraljicu

Kada je u palači Dominis odsjeo Anthony Ten Eyck, američki povjerenik na Havajima, bio je fasciniran njezinom ljepotom, a podsjećala ga je i na kuću Georgea Washingtona zbog čega ju je nazvao Washington Place. I Liliuokalani ju je imenovala svojom kraljevskom rezidencijom.

Sedam mjeseci poslije krunidbe, John Owen de Dominis umire od bolesti. Sin rapskog pustolova pokopan je sa svim kraljevskim počastima. Imao je izvanbračnog sina čiji potomci i danas žive na Havajima, a kraljica Liliuokalani vlast je pod pritiskom politike svrgnuta je s prijestolja 1893. Ipak, nastavila je živjeti u palači Dominis gdje je i umrla u 79. godini života. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Washington Place danas je poznata turistička atrakcija, a Rabljanin John (Gerolamo) de Dominis će ostati zapamćen i po otkriću Maršalskih otoka.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo