Prvi puta pronađene su sitne čestice plastike u ljudskoj krvi, što bi moglo rezultirati strahom kod ljudi zbog dugoročnih učinaka na zdravlje.
Kako prenosi Sky News, nizozemski znanstvenici otkrili su da je 17 od 22 volontera ili njih 77 posto imalo "kvantificiranu" mikroplastiku u krvi. Razine su bile niske, u prosjeku 1,6 mikrograma (1,6 milijunti dio grama) u svakom mililitru krvi.
Ipak, sama prisutnost mikroplastike u krvotoku je vrlo značajna. Najčešća pronađena ili otkrivena plastika je PET, koja se koristi za izradu boca. Među 50 posto ispitanika je pronađena, prema rezultatima objavljenima u časopisu Environment International.
Polistiren, koji se široko koristi u ambalaži za hranu, pronađen je u 36% volontera, a polietilen koji se koristi u folijama i vrećicama otkriven je kod 23% ispitanika.
Istraživači sa sveučilišta u Amsterdamu kažu da je mikroplastika vjerojatno udahnuta ili progutana prije nego što se apsorbira u krvotok.
"Prijavljene koncentracije plastičnih čestica su zbroj svih mogućih putova izloženosti: izvori u životnom okruženju koji ulaze u zrak, vodu i hranu, ali i proizvodi za osobnu njegu koji se mogu progutati, ali i primjerice ostatci tinta za tetovažu", objašnjavaju.
Doktorica Alice Horton, koja proučava "antropogene kontaminante" u britanskom Nacionalnom oceanografskom centru kaže:
"Ovo je zabrinjavajući nalaz s obzirom na to da je u laboratoriju dokazano da čestice ove veličine uzrokuju upalu i oštećenje stanica u eksperimentalnim uvjetima."