Pitanje koje odvajkada muči i naučnike i laike sada konačno ima kakvo-takvo naučno objašnjenje. Navodno, kriška hleba uvek pada na namazanu stranu zbog visine stola. Naučnici tvrde da nakon što kriška “poleti”, zbog visine stola za kojim sedi osoba koja jede, ona ima vremena da izvede polu-salto, pre nego što padne na pod. Pošto je strana koja je namazana uglavnom gore, ona završi na podu.
Kako bi potvrdili ovu teoriju, stručnjak za hranu profesor Kris Smit i njegov tim bacili su 100 kriški hleba sa stola u prostorijama MET univerziteta u Mančesteru. Sto je bio visok 76,2 cm.
U 81 odsto slučajeva, namazana strana dotakla je pod.
- Ako želite da vam kriška pada na nenamazanu stranu, onda treba da imate sto visok barem 243,8 centimetara, kako bi kriška mogla da se zarotira za punih 360 stepeni. Pošto ćete malo verovatno nabaviti takav sto, pokušajte da ne ispuštate kriške hleba - kaže profesor Smit.
Iako je ključni element visina stola, fizika same kriške takođe igra ulogu. Vazdušni džepovi u komadu i sami stvaraju vuču tokom pada, kao i namazana strana.
Fenomen je mučio naučnike gotovo 180 godina. O njemu se diskutovalo još 1835. u New York Monthly Magazine.
Sada nam je definitovno lakše :)