Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
razotkrivena misterija /

Nazvali su je Vrata pakla. Svaka životinja koja bi ušla unutra odmah bi umrla, znanstvenici napokon otkrili što je razlog tome

Ptice koje su letjele blizu pećine ugušile bi se i pale mrtve, pokazujući da je i danas smrtonosna.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Pećina koja se nalazi u antičkom gradu Hierapolisu, u današnjoj Turskoj stoljećima je smatrana ukletom. Stari Rimljani vjerovali da vodi u podzemni svijet, a razlog tome je što svaka životinja koja bi joj se približila bi umrla.

Dugo godina znanstvenicima nije bilo jasno što se događa, ali su napokon otkrili o čemu se radi i što objašnjava tajnu Vrata pakla. Naime on tvrde da je oblak koncentriranog ugljikovog dioksida gušio životinje. 

"Taj prostor je pun pare, toliko guste da se jedva može vidjeti tlo. Svaka životinja koja prođe odmah umire. Ubacio sam vrapce i oni su odmah pali i uginuli“, pisao je grčki povjesničar Strabo, piše Science Alert.

Ovaj fenomen je zapravo privukao arheologe da istraže okolinu. Ptice koje su letjele blizu pećine ugušile bi se i pale mrtve, pokazujući da je i danas smrtonosna.

Krivac je seizmička aktivnost pod zemljom, tvrdi vulkanolog Hardy Pfanz sa Sveučilišta Duisburg-Essen u Njemačkoj, koji je vodio istraživanje plinova u pećini 2018. godine. Kako navodi, pukotina koja vodi duboko ispod tog područja ispušta velike količine ugljikova dioksida vulkanskog porijekla.

Znanstvenici su mjerili njegovu razinu i otkrili da on formira 'jezero' dubine'  40 centimetara iznad poda arene. Opasnost od plina sve je veća što je bliži tlu, jer mu se koncentracija povećava. Pri samom tlu, koncentracija je čak 50 posto, na 10 centimetara od tla 35 posto, što je dovoljno da ubije čovjeka, ali na 40 centimetara od tla drastično je opadala.

Znanstvenici procjenjuju da je u samoj pećini koncentracija plina čak 86 do 91 posto u svako doba dana, jer u nju ne ulaze ni sunce ni vjetar i da je to razlog zašto životinje umiru. 

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike