Zasad nema protumjera / Napokon došli do odgovora: zašto se astronauti vraćaju iz svemira s izmijenjenim očima

Image
Foto: Thinkstockphotos

To je samo jedan od zdravstvenih problema s kojima se astronauti susreću, a za kojeg znanstvenici vjeruju kako su napokon pronašli uzrok problema

2.12.2016.
10:44
Thinkstockphotos
VOYO logo

Prvi put kad se NASA susrela s ovim neobičnim fenomenom bilo je 2005. godine
nakon što se astronautu Johnu Phillipsu značajno pogoršao vid nakon šest mjeseci u svemiru. Detaljni pregledi pokazali su kako su mu se očne jabučice na neki način ulegle što je uzrokovalo upalu očnog živca.

To je samo jedan od zdravstvenih problema s kojima se astronauti susreću, a za
kojeg znanstvenici vjeruju kako su napokon pronašli uzrok problema. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koncentracija tekućine oko mozga u bestežinskom stanju pritišće, između ostalog,
i očne jabučice. Pritom se deformiraju što može dovesti do krajnjeg slabljenja vida. Taj, nekada zvan, "fenomen" pogađa čak dvije trećine astronauta koji su boravili u svemiru na duljim misijama.

NASA-ini stručnjaci odmah su utvrdili kako nešto povećava pritisak na očne jabučice iako nisu odmah znali točan uzrok. Otkrili su da je to povezano s raspodjelom vaskularne tekućine u mikrogravitaciji. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, znanstvenik Noam Alperin smatra kako vaskularna tekućina nakupljena oko mozga zapravo nije problem, već cerebrospinalna tekućina koja mozgu pomaže ublažiti promjene pritiska kad tijelo mijenja položaj. Astronautima se ta funkcija organizma poremeti u mikrogravitaciji te to dovodi do problema. 

Uz dobru vijest što se napokon zna što uzrokuje kronična oštećenja vida, loša vijest je što još uvijek ne postoje nikakve protumjere. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo