MOĆNA ILUZIJA: /

Zašto naš mozak misli da su ove jednako duge linije različite duljine?

Image
Foto: Wikimedia

Naš je um toliko naviknut na svijet u kojem živimo da ga često prosuđujemo na temelju prijašnjeg iskustva, a ne onog što trenutno promatramo.

12.5.2017.
21:12
Wikimedia
VOYO logo

Müller–Lyerova iluzija gotovo je savršen primjer toga, piše Popular Science.

Vidimo ovakve linije, prave s repovima pod kutem, svakoga dana. Vertikalne linije koje čine unutarnje ili vanjske kutove prostorija i građevina iste su duljine. Ali nekako unutarnje djeluju znatno dulje. Zašto?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Brian Klutch

Neki neuroznanstvenici tvrde da kada crvene linije tvore vrh strijele, kao na crtežu desno, onda odvlače pogled od vertikalne linije, zbog čega se ona smanjuje.

Optičke iluzije koje će vas toliko prevariti da ćete se zapitati o vlastitom postojanju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No drugi smatraju da okolnosti pod kojima susrećemo te oblike djeluju na način na koji ih percipiramo. Jedna analiza grupe slika koje su sadržavale ovu iluziju otkrila je kako su konfiguracije koje na krajevima formiraju rep strijele obično udaljenije.

Ako se to uzme u obzir zajedno s s činjenicom da općenito, iz razloga koje neuroznanost još u potpunosti ne razumije, udaljene vertikalne linije djeluju relativno veće nego one bliže. Te se ideje jednostavno urežu u moždane neuralne mreže. Tako da, kada vidimo crtež na papiru, to nas prevari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo