To će se odnositi na ljude optužene da nisu platili kartu u javnom prijevozu, kao i na one koji odbijaju plaćati RTV pretplatu.
Tako bi se buduće osobe optužene za sitnija kaznena nedjela mogle očitovati o svojoj krivnji iz udobnosti vlastitog doma.
Iz 15. u 21. stoljeće
Nekolicina visokorangiranih britanskih sudaca i političara u zajedničkoj su izjavi prošloga tjedna otkrili ovu novu ideju, rekavi kako pravosudni sustav želi početi koristiti najnovije tehnologije, poput interneta.
Ministarstvo pravosuđa žele odmaknuti sudstvo od papirnatih procesa utemeljenih još u 15. stoljeću. Namjere je pomoći onima koje se smatra ranivima i poštediti ih traume pojavljivanja na sudu. Namjerava se izmjenizi i pravni žargon, kako bi postao puno jednostavniji jezik.
Cijena ovih reformi procijenjena je na 10 milijardi kuna.
Uz to, ispitivanje će se sada snimati te će se u sudnici puštati samo snimka, kako ranjive žrtve ne bi morale ponovo prolaziti kroz mučna iskustva.
"Želimo pravni sustav koji će raditi za svakoga. To znači stvaranje sustava koji je pravičan, proporcionalan i pristupačan. Imamo alate i tehnologiju pomoću koje možemo ukinuti nepotrebnu papirologiju i brže izreći pravdu", izjavili su u Ministarstvu pravosuđa.
No postoje bojazni kako ovaj sustav neće raditi te da bi ga neki mogli i zlorabiti.
Privatne firme kao što je Capita, koja u ime BBC-a naplaćuje rtv pristojbe, motivirane su isključivo profitom i neki se brinu kako bi beskrupolozni odvjetnici mogli iskoristiti novi sustav.
No britansko Ministarstvo pravosuđa uvjereno je kako će im reforme omogućiti da bolje štite žrtve i svjedoke, kojima ponovno oživljavanje događaja u sudnici može biti jako traumatično iskustvo.