Vitalik Buterin, 27-godišnji rusko-kanadski programer, stvorio je ethereum (ili ether) 2013. godine kada je imao 19 godina. Kriptovaluta je lansirana 2015. godine, a sada Buterin u svom novčaniku ima oko 333.500 ethera vrijednosti veće od 1,1 milijardu dolara, piše CNN.
Cijene ethereuma su se učetverostručile 2021. godine
Buterin je suosnovao Bitcoin Magazina, publikacije koja pokriva bitcoin i druge kriptovalute, 2012. godine. Odabran je da bude dio Thiel Fellowship, dvogodišnjeg programa koji je stvorio milijarder Peter Thiel.
Cijene ethereuma su se učetverostručile 2021. godine i porasle su za 375 posto. Kriptovaluta je trenutno druga najveća digitalna valuta po tržišnoj vrijednosti, nešto manje od polovice tržišne kapitalizacije bitcoina.
Ukupna vrijednost cjelokupnog ethereuma sada iznosi oko 403 milijarde dolara prema CoinMarketCap-u. Cijena jednog u utorak je bila 3.482 dolara.
Iako investitori kupuju i prodaju tisuće različitih kriptovaluta ethereum i bitcoin čine gotovo dvije trećine cjelokupnog globalnog tržišta kripto tržišta u iznosu od 2,3 bilijuna dolara.
Kripto entuzijazam naglo je porastao u travnju kada je trgovačka platforma Coinbase izašla u javnost po procjeni od 86 milijardi dolara. Bitcoin je narastao na rekordno visoku razinu, nakon čega je uslijedio divlji rast od 500 posto u dogecoinu, imovini koja je stvorena iz šale u 2013. godini.
Podržavatelji kriptovaluta godinama su inzistirali na tome da bi etherium, bitcoin i drugi digitalni novčići mogli revolucionirati svijet financija.
Dio brzog rasta ethereuma može se pripisati činjenici da se ovom kriptovalutom mogu kupiti mnogih nezamjenjivih tokena ili NFT-ovi i drugih kolekcionarskih predmeti koji se pretvaraju u jedinstvenu, provjerljivu imovinu kojom se lako trgujte na blockchainu.