Američki tehnološki gigant Microsoft je u blogu objavio da su u posljednjih godinu dana imali veliki broj hakiranih šifri korisnika. Pod veliki broj naveli su – milijarde.
Microsoft's Detection and Response Team (DART) je razotkrio ove napade hakera i iz kompanije navode da imaju tehniku, tehnologiju i alate koje stalno mijenjaju, pa ih je teško uhvatiti.
Hakeri prikupljaju popis korisničkih imena i lozinki koji su procurili na internetu i priključuju ih na različite web stranice. Cyber lopovi se nadaju da će na kraju naići na radnu kombinaciju koja im daje pristup nečijoj e-pošti ili računima na društvenim mrežama, javlja The Sun.
Tako bi mogli pokušati provaliti u osjetljivije račune kao što su vaš bankovni račun ili iCloud.
Hakeri dolaze do osnovnih podataka korisnika i napadaju tako što u poseban program ubace obične lozinke poput "lozinka", "123456", "imeiprezime", a s obzirom na to da stavljaju takve jednostavne šifre, hakeri ih jednostavno ''pogode''.
Drugi način na koji dolaze do tuđih računa je prikupljanje podataka koji su procurili online u prošlim napadima, kao što je bilo 2012. godine kada je sa LinkedIna pokupljeno 6,5 milijuna korisničkih imena i lozinki.
"Kada napadači steknu vjerodajnice za račun, mogu pristupiti svim osjetljivim resursima kojima korisnici mogu pristupiti, a zlonamjerna aktivnost izgleda normalno'', poručili su iz Microsofta.
Kako bi provjerili jeste li hakirani, preporučuje se da skinete Password Checkup na Google Chrome i tako provjerite jeste li bili žrtva cyber napada.