Gary i AngelaWilliams nisu niti slutili kako će im kamen, neuglednog izgleda i mirisa, donijeti toliko sreću. Dok su šetali plažom, ugledali su ga na zabačenom dijelu plaže. Gary ga je podignuo i shvatio kako u rukama drži kitovu ispovraćotinu, jer ambra to, zapravo i jest.
Iako na prvi pogled odbojan, pod utjecajem sunca, morske vode i atmosfere, ambergris poprima svjetliju boju, od srebrno-sive do zlatno-žute nijanse, sve dok na kraju ne postane potpuno bijel.
Tada i njegov miris dobija profinjenu i blagu, slatkastu zemljanu notu. Stoga je od najstarijih vremena bio korišten kao supstanca za poboljšanje i učvršćivanje delikatnih i nestalnih mirisa, jer se njegovom upotrebom postiže njihova dugotrajnost, a ovaj koji su Gary i Angela pronašli vrijedi oko 50 tisuća funti ili oko 470 tisuća kuna.
"Malo sam se škirao. Nalazio se na dijelu plaže kojim nitko ne šeće. Jako smrdi. Poput mješavine liganja i stajskog gnoja", opisao je svoj pronalazak Gary britanskim novinarima. Ambergris teži 1,5 kilograma.
Ambra se stoljećima koristi kao opojan miris, a u industriji parfema njezina je primjena znatno smanjena, paralelno sa izlovom kitova, u čijem se abdomenu nalazi. Osim u proizvodnji mirisa, pripsuju joj se i ljekovita svojstva.
Arapi su ga cijenili i kao lijek za srce i glavu. U kuhinji Azije, ambergris je korišten u kao začin. Turci su ka smatrali najbogougodnijom žrtvom Allahu i nosili su ga sa sobom na svoje životno hodoćčašće u Meku.
"Kada ga držite imate osjećaj da držite gumenu ljepljivu loptu. Tekstura mu je voštana. Lijepi se za prste", rekao je Gary za The Telegraph.
Angeli i Garyu već su se javili potencijalni kupci iz Novog Zelanda i Francuske. Vjeruju kako će ovaj kamen dosegnuti cijenu znatno višu od pretpostavljene vrijednosti.
"Kupit ću si auto. To mi je ostvarenje snova", rekao je skromni Gary.