Na međunarodni dan interneta u Hrvatskoj je pokrenuta kampanja za edukaciju djece i njihovih roditelja o opasnostima koje im prijete online.
Djeca su najčešće žrtve prijevara, vršnjačkog nasilja na društvenim mrežama i seksualnih predatora. Stručnjaci upozoravaju da ograničavanje vremena na internetu nije dovoljno.
Čak 90 posto djece predškolske dobi zna kako uključiti neki elektronički uređaj i na njemu odabrati sadržaj koji želi gledati. Na internetu su svakodnevno, iako ni sami nisu sigurni što je internet.
Prema posljednjem istraživanju djeca na dan provedu čak sedam i pol sati na internetu. Ako se tome pribroji i vrijeme provedeno na društvenim mrežama dolazi se do brojke od 10 sati.
Ovdje ne pomažu ni roditelji jer 25 posto njih djeci ne postavlja nikakva ograničenja, svaki peti ne zna što je uopće povijest pretraživanja, a izloženost djece povećavaju objavom velikog broja njihovih fotografija.
Djeca se na internetu najčešće žele samo zabaviti, no mogu doći i u opasnost.
"Najčešći je neprimjeren sadržaj na koji djeca mogu kliknuti, kad im se otvore reklame usred gledanja nekog crtića ili nekih videozapisa na internetu, zatim je to komunikacija na raznim online platformama gdje igraju igrice", rekao je Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.
Veliki problem je i vršnjačko nasilje preko društvenih mreža koje iz godine u godinu raste. Ali i seksualni predatori, koji od djece izvlače informacije.
"Ostavljaju lokacije svojeg doma, gdje žive, snimaju se u svom stanu, izvana gdje se vidi gdje stanuju. To su sve opasnosti koje klinci ne razumiju, a koje mogu predatore doslovno dovesti pred kućni prag", objašnjava majka i blogerica Margarita Tomić Seiter.
Kako bi se sve ovo izbjeglo, kreće se s edukacijom djece već u vrtićkoj dobi, a ona će biti dostupna i roditeljima te djelatnicima njihovih škola kako bi se na vrijeme spriječio svaki oblik zlostavljanja.