vesele vijesti iz Kine / Kineske vlasti su objavile da divovske pande nisu više na listi ugroženih životinja!

Image

Kina pande smatra nacionalnim blagom, ali ih je također posuđivala drugim zemljama kao diplomatsko oruđe

9.7.2021.
11:04
VOYO logo

Divovske pande više nisu klasificirane kao ugrožene, ali su i dalje ranjive, kažu kineski dužnosnici. Klasifikacija je promijenjena jer je njihov broj u divljini dosegao 1.800 jedinki.

Kina pande smatra nacionalnim blagom, ali ih je također posuđivala drugim zemljama kao diplomatsko oruđe. Stručnjaci kažu da je zemlja uspjela spasiti svoju ikoničnu životinju svojim dugotrajnim naporima očuvanja, uključujući širenje staništa, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za uspjeh su zaslužane obnove šuma bambusa

Posljednja nadogradnja klasifikacije "odražava njihove poboljšane životne uvjete i napore Kine na održavanju integriranih njihovih staništa", rekao je Cui Shuhong, voditelj Odjela za zaštitu prirode i ekologije Ministarstva za ekologiju i okoliš.

Nova klasifikacija dolazi godinama nakon što je Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN) već uklonila životinju s popisa ugroženih vrsta i ponovno je označila kao "ranjivu" 2016. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U to vrijeme, međutim, kineski su dužnosnici osporili odluku, rekavši da bi to ljude moglo zavesti u uvjerenje da napori za očuvanje mogu popustiti. Ovotjedno priopćenje kineskog ministarstva zaštite okoliša prvi je put da je status životinje promijenjen na vlastitom popisu ugroženih vrsta, koji koristi slične standarde kao švicarski IUCN.

Korisnici kineskih društvenih mreža oduševili su se vijestima, rekavši da je to "dokaz" da se napori u očuvanju vrijede. "Ovo je rezultat godina napornog rada. Bravo za sve konzervatore", napisala je jedna osoba na platformi za mikroblogiranje Weibo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci su rekli da je za uspjeh u velikoj mjeri zaslužan kineski napor da se ponovno stvore i ponovno nasele šume bambusa koji čini oko 99 posto njihove prehrane. Zoološki vrtovi također su pokušali povećati brojnost metodama uzgoja u zatočeništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo