O Rijeci i njezinoj zanimljivoj povijesti zna se puno, ali nekako je u sjeni ostala činjenica da je ona grad glagoljice! Naime, baš je ondje 1530. godine Šimun Kožičić Benja osnovao glagoljsku tiskaru.
Kako bi popularizirali taj zanemareni dio kulturnoga naslijeđa i neke nove generacije naučili neobičnim slovima u Rijeci je počeo Tjedan glagoljice.
Na kulturno-turističkoj mapi Rijeka želi svoje mjesto
Kombinacija stare i najmodernije tehnologije pokazala se kao dobitna! Interes za radionice koje se organiziraju u Rijeci je ogroman. Škole su popunile sve termine, za građanstvo još ima nešto mjesta. Osim rada preše, bit će tu likovne radionice izrade slova, 3D tiskanje i predavanja.
"Mi radimo taj jedan interpretacijski centar tiskarstva i što naši sugrađani mogu vidjeti ovu starinsku prešu i djeca naučiti više o glagoljici, a za budućnost, ono što razmišljamo da ćemo ovaj Interpretacijski centar tiskarstva preseliti u našu novu modernu gradsku knjižnicu", objašnjava Sandra Krpan, zamjenica gradonačelnika Rijeke
Koja se gradi. Bit će najmodernija u zemlji, a u njoj će se njegovati i tradicija. "Djeca rade nekakav svoj fanzin koji rade u najsuvremenijim internet alatima i onda im kažete sada ćemo naslovnicu ili korice tog fanzina otisnuti na staroj presi, ja mislim da bolje iskustvo ne može biti za djecu", kaže Niko Cvjetković, ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka
Cilj je Rijeku uključiti u akciju Vijeća Europe koje priprema Ćirilometodsku kulturnu rutu.
"Znači omogućiti ljudima dostup i uvid u sve točke gdje se ima nešto vidjeti o glagoljici", rekoa je Srećko Jelušić, član Udruge Typeflow.
Na toj kulturno-turističkoj mapi Rijeka želi svoje mjesto.