U narodu poznata kao "trčkalica", crijevna viroza u jesen se podjednako često pojavljuje kao gripa ili prehlada, a najčešće se prenosi prljavim rukama. Manifestira se vrućicom, mučninom, povraćanjem, glavoboljom, grčevima i onim najgorim - dijarejom.
"Ona može izazvati i ozbiljnije posljedice. Infekt zahvaća ždrijelo i probavni sustav može krvlju doći do limfa i do ostalih organa i izazvati neke teže bolesti kao što je upala moždanih ovojnica ili menigitis", upozorava liječnik Milan Mazalin.
Na udaru su svi, ali najrizičnija skupina ipak su djeca od 4 do 12 godina. Virus se najbrže prenosi kapljičnim putem, ali i zaraženom hranom i pićem, te nečistim rukama.
Liječnici preporučuju da ruke perete vodom i običnim sapunom najmanje 30 sekundi. Uz to, što manje dirajte lice i oči.
Postoji nekoliko vrsta crijevnih viroza od onih čiji simptomi traju jedan do čak sedam dana. U slučaju duže varijante, liječnici savjetuju strogo mirovanje i što veći unos tekućine.
"Ako su proljev ili povraćanje obilni pogotovo ako je riječ kod male djece treba unositi tekućine i najvažnije rehirdracijskih otopine koje sadrže u sebi ono što se povraćanjem gubi a to su vitamini i minerali.
Viruse i bakterije ubija i čest boravak u prirodi. Liječnici nikako ne preporučuju rigorozne dijete.
"Njih treba izbjegavati, konzumirati svježe voće i povrće, voćne sokove i lagano kuhanu hranu, ali ne dijetalnu, samo lagana za organizam", dodao je Mazalin.
Liječnici još napominju kako crijevne viroze poznatije treba odležati. Mislite malo i na svoje kolege na radnom mjestu, jer nitko ne želi onaj najcrnji scenarij scenarij - Tko će prvi do WC-a.