znanstveni pothvat / Istraživanje otkriva što se događa mozgu u svemiru: otkriće bi moglo pomoći u istraživanju bolesti

Cilj istraživanja je bio dokazati postoji li razlika u strukturi mozga kod osoba koje su provele neko vrijeme u svemiru

14.2.2017.
10:32
VOYO logo

Kako svemir utječe na mozak još uvijek nije dokraja dokazano, iako su najnovijim istraživanjem došli korak bliže, piše znanstveni portal Geek.hr

Mikrogravitacija ima negativan učinak na tijelo, poput gubitka mišićne i koštane mase. Poza u kojoj glava astronauta za vrijeme odmora visi u neprirodnom položaju, dokazano uzrokuje pomicanje mozga u lubanji. Kako bi saznali više o posljedicama svemirskih putovanja na mozak, znanstvenici sa Sveučilišta Michigan proučavali su slike učinjene tehnikom MRI mozgova 27 svemirskih šetača od kojih je 14 provelo 6 mjeseci na Internacionalnoj svemirskoj postaji dok je ostalih 13 provelo 2 tjedna u svemirskoj letjelici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihov cilj je bio dokazati postoji li razlika u strukturi mozga kod osoba koje su provele neko vrijeme u svemiru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na temelju pregleda opsežne literature znanstvenici su zaključili kako se plastičnost mozga, ovisno o iskustvu, mijenja u osjetno-motoričkom dijelu kortikalne regije mozga tijekom svemirskih putovanja. Nakon pregleda literature, znanstvenici su sakupili medicinske kartone astronauta od NASA-e i uspoređivali slike njihovih mozgova, posebice u udjelu sive tvari.

Studija, vjerojatno prva koja je pratila strukturalne promjene u mozgovima astronauta, pokazala je kako se volumen sive tvari mozga mijenjao, i kako su te promjene ovisile o vremenu provedenom u svemiru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što su više vremena provodili u svemiru, siva tvar u mozgu astronauta se više strukturno mijenjala.

„Otkrili smo kako su velike regije sive tvari gubile na volumenu, što bi potencijalno moglo biti povezano s redistribucijom cerebrospinalne tekućine u svemiru”, navodi Rachel Seidler, profesorica kineziologije i psihologije na Sveučilištu u Michiganu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Gravitacija ne postoji u svemiru, pa nema ni njenog utjecaja na tjelesne tekućine. Gravitacija ih u normalnim uvjetima povlači prema donjem dijelu tijela, pa tako u svemiru često dolazi do situacije „napuhanog lica” astronauta. To može rezultirali micanjem mozga unutar lubanje ili kompresijom.”

Znanstvenici su također otkrili povećanje u volumenu sive tvari u regiji mozga koja kontrolira pokretanje nogu i procesira informacije koje stižu iz nogu, što utječe na učenje mozga o kretanju u mikrogravitaciji. Te su promjene bile još i veće kod astronauta koji su živjeli na svemirskoj stanici jer je njihov mozak učio i prilagođavao se na takvo kretanje 24 sata u danu, svaki dan. Kada bismo usporedili to ponašanje s ovozemaljskim ponašanjem, reakcija mozga bi bila poput one koja bi se dogodila u nama kad bi se počeli intenzivno baviti novim hobijem, 24 sata dnevno, piše znanstveni portal Geek.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako znanstvenici nisu u potpunosti otkrili sve o promjenama na mozgu astronauta, ovo bi otkriće moglo utjecati na daljnja istraživanja bolesti koje imaju slične simptome, poput simptoma koji se javljaju nakon dugog oporavka u krevetu ili hidrocefalusa, kod kojeg se cerebrospinalna tekućina nakuplja u lubanji i tvori pritisak na mozak. Također, daljnjim radom na ovom otkriću znanstvenici bi mogli odgonetnuti razloge smanjenih kognitivnih i fizičkih performansa astronauta nakon povratka sa svemirskih putovanja.

„Ponašanje se može vratiti na staro, no način na koji mozak upravlja tim ponašanjem se mijenja”, zaključuje Seidler.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo