o njemu ne pričaju / Internet je djeci dostupan u svako doba dana, a većina ih je doživjela internetsko zlostavljanje

Da djeca danas o ineternetu znaju više od njih, priznaje svaki treći roditelj. Digitalna je generacija toliko uznapredovala da je potpuno promijenila način komunikacije, osobito verbalnog nasilja

4.2.2016.
19:15
VOYO logo

Istraživanje koje je proveo osječki Centar za nestalu i zlostavljanu djecu pokazuje da je većini djece internet dostupan u svako doba dana.

U slučaju djece iz Splita radi se o čak šest uređaja kojima se mogu spojiti na internet. Kažu da surfaju po dva sata na dan, i uglavnom su na društvenim mrežama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Često se služim internetom, ako dođu neke neprimjerene poruke, to blokiram jednostavno", kaže Karla iz OŠ Split. 

Iako o tome ne žele govoriti, osobito ne odraslima, čak 52 posto djece doživjelo je uznemiravanje na internetu - najčešće ogovaranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Komentiranje tuđih fotografija na uvredljiv način, širenje neistina o drugim osoba, javno procjenjivanje drugih osoba, kao o najdosadnijom, najružnijom, sve su stvari koje se ponavljaju na internetu", rekla jeIvana Duvnjak, Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Osijeku.

Još je veći broj školaraca i sam na internetu ogovarao druge, njih čak 55 posto.
Anketa na koju je odgovaralo 7.000 djece iz cijele Hrvatske ne navodi koliko je njih bilo seksualno uznemiravano putem inerneta, što je najopasnija internetska zamka za djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U 2014. godini 141 slučaj je zabilježen u policiji za seksualno zlostavljanje djece, i distribuciju putem interneta, prema tome to nije mali broj za Hrvatsku", rekao je Tomislav Ramljak iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek.

Porazno je da se uznemiravanje putem interneta rijetko prijavljuje roditeljima ili nastavnicima. Žrtve internetskog nasilja najčešće se, u čak 34 posto slučajeva obraćaju upravo svojim vršnjacima, pa policija po školama educira posebne detektive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Izabiremo djecu koja su po svojim ocjenama, po svom ponašanju na određeni način primjer i educiramo kako da neprimjerene sadržaje prijavljuju, kako da ih blokiraju i ta djeca dobijaju certifikat web detektiva", izjavio jeIvo Jakić, Služba prevencije Ravnateljstva policije.

Internetsko nasilje treba što prije prijaviti i policiji, jer je digitalni trag tada najlakše pratiti, no internet djeci ne treba zabranjivati, uputnije je surfati zajedno s njima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo