Hrvatski znanstvenici sa sveučilišta Yale oživili su mozak mrtve svinje. Uspjeh je to za koji stručnjaci kažu da dovodi u pitanje što to sisavce, a time i ljude, čini živima. Tim, koji je predvodio hrvatski neuroznastvenik Nenad Šestan, razvio je sustav koji može zaštititi mozak od oštećenja i nekoliko sati nakon smrti.
Pod njegovim vodstvom skupina neuroznanstvenika sa Sveučilšta Yale uspjela je djelomice vratiti u život mozak svinje nekoliko sati nakon njezine smrti.
"Uspjeli smo povratiti u život veliki broj stanica od neurona, krvnih žila i uspostaviti protok. S ovom metodom mi smo omogućili da odugovlačimo tu staničnu smrt. Nismo dobili električnu aktivnost u cijelom mozgu što je znak normalne moždane aktivnosti, tako da ovaj mozak je i dalje klinički mrtav", rekao je Nenad Šestan, profesor neuroznanosti, komparativne medicine i genetike na Sveučilištu Yale.
Šestogodišnje istraživanje u kojem je sudjelovao još jedan hrvatski znanstvenik Zvonimir Vrselja objavljeno je u vodećem znanstvenom časopisu Nature. Postali su i vijest u New York Timesu, Washington Postu i Guardianu. S velikim zanimanjem rad ovog Zadranina prati se na Hrvatskom institutu za istraživanje mozga, koji s doktorom Šestanom surađuje godinama.
"On jako voli Hrvatsku i uvijek pokušava pomoći svima iz Hrvatske, koliko god može, tako da ili primi ljude kod sebe u laboratorij ili nekakva suradnja na projektu. Mi to cijenimo, on je naš gostujući nastavnik na Medicinskom fakultetu", izjavio je Goran Sedmak, zamjenik ravnatelja Hrvatskog instituta za istraživanje mozga.
Docent Sedmak nedavno se vratio s Yalea, na kojem profesor Šestan radi od 1990. Šest godina s njim je u Americi surađivala i profesorica Željka Krsnik.
"Prepun je ideja, prepun je entuzijazma, zaista je pravi genijalac, vrlo je vrlo kreativan, jako je zabavna osoba, ali nije lako s njim raditi jer je radoholičar", govori Krsnik.
Otkriće bi moglo pomoći u istraživanju Alzheimerove bolesti, potencijalno bi se mogle osmisliti nove terapije u slučaju moždanog udara...
"Postoji mogućnost da se ova tehnologija koristi jednog dana i da se studira ljudski mozak, međutim kao što smo napisali u radu... Došli smo do zaključka da ovo još nije spremno", naglasio je Šestan.
No, otkriće znanstvenika predvođenih Nenadom Šestanom korak je naprijed u istraživanju mozga, organa o kojem se još toliko toga ne zna.