Naljepnica s emuom i klokanom /

Godinama se govorilo da je ovaj Hrvat dizajnirao australski grb, ali evo prave istine

Image
Foto: Dijaspora.hr/Ilija Šutalo

Legenda koja kaže da je vinska etiketa jednoga Hrvata postala australski grb je više nego zanimljiva.

14.2.2021.
15:00
Dijaspora.hr/Ilija Šutalo
VOYO logo

Legenda kaže da je jedan Hrvat koji je živio u Victoriji gdje je imao u to doba izuzetno veliku i poznatu vinariju s golemim vinogradima dizajnirao grb za svoju etiketu koji će kasnije postati australski državni grb, piše Dijaspora.hr.

Vlado Molnar, koji je živa enciklopedija kada je riječ o povijesti Hrvata u Australiji, rekao je da je stvarno čovjek po imenu Trojano Darveniza iz Trnovice kod Dubrovnika imao goleme nasade vinograda u mjestašcu Mooroopna u Victoriji, u Australiji i da je on dizajnirao naljepnicu za svoja vina koja su bila poznata čak i u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Novo otkriće /

Razotkriven jedan od najvećih misterija Stonehengea! Nađeni su novi dokazi gdje je prvo podignut

Image
Novo otkriće /

Razotkriven jedan od najvećih misterija Stonehengea! Nađeni su novi dokazi gdje je prvo podignut

Naljepnica s emuom i klokanom 

Na toj naljepnici emu i klokan držali su štit njegove vinarije. Navodno je poslije australska vlada, vjerojatno nakon uspostave federacije, otkupila taj dizajn i prilagodila ga u australski grb. 

Paol, lokalni "profesor" povijesti za Mooroopnu, koji je danas gradić od 20-ak tisuća žitelja na obali rijeke Goulburn gdje su navodno bili ti silni vinogradi, otkrio je Dijaspori nekoliko zanimljivih detalja. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Dijaspora.hr/Ilija Šutalo

Izvor: Dijaspora.hr/Ilija Šutalo

Imanje je kupio i na njemu zasadio vinograd Hrvat Trojano Darveniza, što je bilo talijanizirano hrvatsko ime Trojan Drvenica. Trojan je 1850. emigrirao najprije na Novi Zeland, gdje se bavio kopanjem zlata, a onda ubrzo u Australiju.

Već je 1871. godine imao dovoljno novca za kupnju većega posjeda koji je poslije proširivao. Imanje je prozvao Excelsior Winery i nema sumnje da je imao dovoljno pojma o vinogradima i vinu kad su ubrzo njegove kapljice privukle pozornost ne samo australskih već i europskih potrošača, pa su shodno tome Excelsior vina dobila brojne medalje diljem Australije i Europe.

Image
Foto: Dijaspora.hr/Ilija Šutalo

Izvor: Dijaspora.hr/Ilija Šutalo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trojan Drvenica postao je član različitih komisija za ocjenjivanje vina i dodjelu nagrada u Australiji, a napokon je bio imenovan i članom Glavnog žirija za ocjenjivanje vina u Francuskoj.

Darveniza Bros Excelsior Vineyard, kako se točno vinarija zvala do 1970. godine, kada se proizvodnja ugasila, osvojila je više od 300 raznih nagrada, uključujući i devet zlatnih medalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Excelsior Winery bilo je jedno od rijetkih imanja koja su u 19. stoljeću u Australiji izbjegla sveopći napad filoksere iz Amerike.

Legenda ipak nije točna 

Paol je nažalost legendu demantirao: "Vi mislite na legendu da je Trojanova etiketa postala australski grb? Čuo sam za tu priču, ali to, nažalost, nije točno. Možda je čak sasvim dobronamjerno i sama Trojanova obitelj lansirala tu teoriju, tko zna. Zna se da je Drvenica registrirao svoju etiketu i zaštitni znak 1871. godine, a elementi kasnijeg australskog grba s emuom i klokanom bili su već na nekim novčićima 1850. Prvi put se taj motiv s emuom i klokanom pojavio još 1806. na Bowmanovoj zastavi, što znači da je Drvenica preuzeo te detalje kako bi dao svome vinu jasan australski predznak."

Image
Foto: Dijaspora.hr/Ilija Šutalo

Izvor: Dijaspora.hr/Ilija Šutalo

Do 1970. imanje Excelsior je poslovalo, no tada je napušteno. Cesta koja iz glavne ulice u Mooroopni vodi prema njemu zove se Excelsior Avenija, prema Drveničinu imanju. Nažalost, cijelo gospodarstvo danas je obraslo visokom gustom travom. Tu i tamo vide se listovi neke stare vinove loze koja se bori za malo svjetla i zraka u toj gustoj travi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je imanje propalo?

Same hale za proizvodnju sa svojom drvenom građom nakrivljene su svaka na svoju stranu i sve izgleda sablasno, ruševno i staro.

Image
Foto: Dijaspora.hr/Vladimir Jakopanec

Izvor: Dijaspora.hr/Vladimir Jakopanec

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nažalost, Drveničin imperij 1970. godine došao je svome kraju iz mnogih razloga, od kojih je najveći bio nedostatak kvalitetnih gospodara. Naime, Trojan Drvenica ili Trojano Darveniza, nije se nikada ženio i nije imao izravnih potomaka. Imanje su naslijedili njegovi nećaci koji nisu pokazali mnogo interesa za gospodarenje. Osim toga, upravo preko tog mjesta trebala bi uskoro proći moderna autocesta i od njega u tom slučaju neće mnogo ostati”, zaključio je pomalo sjetno Paol

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo