BEZ DOGOVORA /

EU neće 2019. ukinuti pomicanje sata? 'Neke članice ne žele uvesti promjene'

Image
Foto: Filip Brala/PIXSELL

Austrijski ministar kaže da je važno pronaći kompromis

29.10.2018.
11:42
Filip Brala/PIXSELL
VOYO logo

Europske vlade traže više vremena za raspravu o tome hoće li se i kada ukinuti praksa pomicanja sata dvaput godišnje, odbacivši prijedlog Europske komisije da se to učini u 2019.

U rujnu je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker za sljedeću godinu najavio plan o prestanku pomicanja europskih satova, nakon što su milijuni ljudi sudjelovali u anketi i pozvali na ukidanje desetljećima duge prakse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska unija neće 2019. biti u mogućnosti ukinuti pomicanje satova zbog nekoliko članica koje još uvijek za to nisu spremne, kazao je u ponedjeljak austrijski ministar prometa Norbert Hofer.

VEZANE VIJESTI

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hofer je na neformalnom sastanku u Grazu ugostio svoje kolege iz više zemalja EU-a koji su raspravljali u ukidanju pomicanja satova dva puta godišnje, u proljeće i jesen.

Austrijski ministar, čija zemlja trenutno predsjeda EU-om, kazao je prije sastanka da bi bilo dobro izbjeći različite vremenske zone unutar EU-a.

"Važno je pronaći kompromis", kazao je Hofer.

Prema posljednjem istraživanju javnog mnijenja diljem EU-a, 84 posto od 4,6 milijuna ispitanika zagovara ukidanje pomicanje satova. Broj anketiranih predstavlja manje od jedan posto stanovnika EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hofer je nakon sastanka rekao da je prerano to realizirati u 2019. i da je dobio široku potporu za austrijski prijedlog da se za prelazak na ljetno ili zimsko računanje vremena treba odlučiti do 2021. godine. Rekao je da, primjerice, iz sektora zračnog prometa navode da im je potrebno 18 mjeseci za prilagodbu.

„Većina zemalja podržala je ukidanje pomicanja sata. Tri zemlje su bile skeptične, a jedna je zabrinuta da ćemo se naći u zbrci različitih vremenskih zona”, Hofer je poručio na konferenciji za medije dan nakon pomicanja sata unatrag.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skeptični su bili Velika Britanija, Švedska i Poljska. Britanija o tome neće više imati pravo odlučivati kada u ožujku napusti Uniju, no kakvu god odluku donijela EU London će je teško moći ignorirati.

Luksemburg, čija gotovo pola lokalne radne snage zapravo živi u Belgiji, Francuskoj ili Njemačkoj, založio se za nastavak usklađenog sustava, a luksemburški ministar prometa ustvrdio je da bi bilo "katastrofalno" da se te zemlje nalaze u različitim vremenskim zonama. 

Sastanak u ponedjeljak bio je prvi neformalni sastanak na ovu temu, a sljedeći bi trebao uslijediti u prosincu.

Europska komisija traži da se svaka europska vlada do travnja odluči za vremensku zonu u kojoj će trajno ostati, odnosno hoće li u listopadu 2019. ostati pri ljetnom računanju vremena ili će posljednji put pomaknuti sat i trajno zadržati zimsko računanje vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, povjerenica Europske komisije za promet Violeta Bulc rekla je da sada postoji mogućnost da će zemljama biti potrebno više vremena za donošenje odluke. Hrvatska vlada nije objavila svoje stajalište o promjeni dosadašnjeg sustava pomicanja sata.

fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike