Iako egzoskeleti mogu nositeljima pružiti nadljudsku snagu pri obavljanju posla ili pružiti dodatnu pokretljivost osobama s ozljedama, ove robotske naprave čini se da imaju vrlo negativan utjecaj na mozak, piše Futurism.com.
Umjesto skladne fuzije čovjeka i stroja, izgleda da takva tehnologija ostavlja negativne posljedice na mozak nosioca. Čini se da mozak mora previše raditi kako bi koordinirao i uskladio radnje s uređajem. Sve u svemu, studija objavljena u časopisu Applied Ergonomics čini se da pokazuje da neurološka šteta od korištenja robotskih egzoskeleta možda nije vrijedna koristi koje takvi egzoskeleti donose.
"To je gotovo kao ples sa stvarno lošim plesnim partnerom", pojasnio je autor studije i inženjer na Sveučilištu Ohio William Marras.
Ipak, stvari su nešto kompliciranije od plesa, a potencijalni ishodi su ozbiljniji od zapinjanja i gaženja partnerovih stopala.
"Egzoskelet pokušava predvidjeti vaše kretnje, ali zasad ne ide baš dobro. Borite se s egzoskeletom, a to uzrokuje promjene u vašem mozgu koja mijenjaju korištenje mišića. Isto tako, moglo bi prouzročiti veće sile na donjem dijelu leđa, što potencijalno dovodi do boli i mogućih ozljeda", dodao je William Marras.
Marras i njegov tim zamolili su dobrovoljce da nose egzoskelet dok izvršavaju fizički zahtjevne zadatke. Došli su do saznanja da kada su dobrovoljci istovremeno obavljali i mentalne zadatke, u ovom slučaju matematičke probleme, fizičke koristi nošenja egzoskeleta bi u potpunosti nestale.
"Osoba je radila mentalnu matematiku, ali joj je mozak također pokušavao shvatiti kako pomoći tijelu u interakciji s egzoskeletom. To je poremetilo kojim je mišićima mozak slao impulse za izvršavanje zadatka", kazao je Marras.
Autor studije misli kako su mnoga poduzeća koja su implementirala takve egzoskelete nemaju nikakve koristi od skupe tehnologije čime ruši mit o tom hvaljenom i popularnom području inženjeringa.