Odgovor leži u obliku čaše, kao i onome što je u njoj.
Ali prvo, nekoliko osnovnih stvari o tome kako u stvari vidite svijet. Svjetlo se obično odbije od predmeta i udari vas ravno u oko. Ali kada svjetlosni valovi moraju putovati kroz medij gušći od zraka, kreću se sporije. U ovome je slučaju voda u čaši stala svjetlosnim valovima na kočnice, piše Popular Science.
Promjena u brzini prouzrokuje i promjenu smjera vala, što je proces u fizici poznat kao refrakcija. No to je samo pola priče.
Kad valovi krenu u križ
Zamislite čašu kao konvergentnu leću, onu koja je zaobljena sa svih strana. Kako svjetlo prolazi korz nju, zaobljeni oblik prisili svjetlo da se savije. A gusti vodeni medij još znatno pojačava savijanje. Tako se svjetlosni valovi približavaju (konvergiraju) u jednu fokalnu točku, a zatim se križaju i nastavljaju dalje u 'suprotnom' smijeru.
Ta se fokalna točka nalazi negdje između vaših očiju i čaše. Slika koju vidite nastala je nakon što su se svjetlosni valovi prekrižili. Kako se sada kreću u suprotnim smijerovima, pruge djeluju kao da su u suprotnom položaju.