Svako treće dijete susreće neugodne sadržaje na internetu, a svaki deveti učenik žrtva je "cyberbullinga", pokazuju najnovija istaživanja.
Upravo povodom Dana sigurnijeg interneta neki od najpoznatijih hrvatskih youtubera i influencera savjetovali su učenike na što paziti na internetu i kako reagirati na online nasilje.
Moda, šminkanje, sport, videoigre, samo su neka područja kojima se bave influenceri no čija je zadaća, između ostalog, i ukazati svojoj publici kako prepoznati i nositi se s negativnimstranama interneta. Učenicima najpoznatiji oblik - ruganje na društvenim mrežama.
"Molim vas da razgovarate s roditeljima i učiteljima ako vas netko maltretira, ako imate negativne komentare pod nekakvim vašim slikama. Nemojte šutjeti o tome, neka vas ne bude sram", kaže influencerica Maša Zibar.
Problem je i što mnogi smatraju da naislje nad njima nije vrijedno spomena.
"Vrlo je teško jer današnja djeca te neke oblike nasilje dožive pod normalno i na tome trebamo poraditi, da znaju da imaju pravo korisititi nove tehnologije, pristupati im, ali i ono, najbitnije da imaju i odgovornost", navodi Tomislav Ramljak, voditelj Centra za sigurniji internet.
Velika je odgovornost i na roditeljima. No, istraživanja pokazuju da tek 49 posto njih vjeruje da im djeca govore sve o njihovom online ponašanju. Ukupno 71 posto djece skriva sadržaj s interneta pred roditeljima, a njih čak 50 posto ne zna kome se obratiti za savjet s online problemima. Ali, ima i onih koji su dobro upućeni.
"Ne smije slati poruke mržnje nekim osobama iz osvete ili samo da ih izvrijeđa i ne smije pretraživati neke proste stranice i nešto kako da naudi nekim drugim ljudima", kaže Pavle iz Zagreba.
Još neke dobre savjete su im dali i influenceri koje prate.
"Pazite što gledate i koje stranice posjećujete jer vrlo lako možete ostati bez podataka, to je jedan jako široki pojam", upozorava Luka Črneli poznatiji kao Lavvek.
Uz ovakve savjete, oprez i edukaciju, internet može postati sigurnije mjesto za mlade.