nesigurna vremena / Bogataši se spremaju za skori dolazak 'crnih dana': Zlato i 'švicarci' kupuju se na veliko

Image
Foto: Thinkstockphotos

Cijena zlata na svjetskim burzama početkom rujna bila je najviša u posljednjih šest godina

6.9.2019.
7:51
Thinkstockphotos
VOYO logo

Posljednjih mjeseci ubrzala se pomama za zlatom i ostalim valutama poput švicarskog franka koje su u nesigurnim vremenima najstabilnije za očuvanje imovine. Potražnja za zlatom u svijetu dosegnula je ove godine najvišu razinu u posljednjih pola stoljeća, prema podacima Svjetskog vijeća za zlato iz Londona. 

Naime, dolazak recesije već se najavljuje u konekstu trgovinskih ratova i neizvjesnih političkih događaja poput Brexita koji bi mogli poremetiti malaksalo svjetsko gospodarstvo te gurnuti ga u krizu. Ekonomije Njemačke i Italije došle su na rub recesije, a znatno usporavanje gospodarstva dogodilo se u Kini i SAD-u. Aktivnost američke industrije u kolovozu oslabila je na najnižu razinu od 2009. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijena zlata na svjetskim burzama početkom rujna dosegnula oko 1550 dolara za uncu, najviše u prošlih šest godina. Za usporedbu, u svibnju se dragocjeni metal prodavao po cijeni od 1300 dolara. Gotovo svi analitičari očekuju da će njegova cijena do kraja godine nastaviti s rastom, piše Novi list.

Švicarski franak također jača i sve se više približava euru. U travnju prošle godine euro je vrijedio 1,2 franka, a početkom ovoga rujna samo 1,08 franaka, što je najmanja razlika između tih valuta u posljednje dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveće rezerve zlata u svijetu ima SAD, ukupno 8134 tone. Iza njega je Njemačka s 3370 tona. Slijede ih Italija s 2452 tone, Francuska s 2436 i Rusija sa 2150 tona zlata. Kina je nagomilala 1885 tona i brzo povećava rezerve, što joj nije teško, jer je postala najveći proizvođač zlata u svijetu. Dok se nastoje riješiti dionica poduzeća, koje u krizi najčešće gube na vrijednosti, mnogi investitori već sada preusmjeravaju novac u državne obveznice. Osobito su tražene njemačke, švicarske i američke državne obveznice, koje navodno pružaju najveću sigurnost, piše Novi list.   

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo