Borba za umjetnine / Američki filmski redatelj naslijedio slike od imućne tete, ali morao na sud u Zagreb

Image
Foto: Geni, Wikipedija

Andrew Reichsmann, koji živi u američkom Vermontu, putem suda u Zagrebu tražio je da mu Moderna galerija vrati dvije slike koje je oporučno naslijedio od svoje tete

1.8.2021.
8:43
Geni, Wikipedija
VOYO logo

Nasljednik židovske obitelji Reichsmann nedavno je na zagrebačkom sudu  dokazao da mu je Hrvatska pokušala nezakonito uzeti dio nasljedstva. Njegova je obitelj na početku prošlog stoljeća živjela na relaciji Đakovo-Zagreb. Gotovo svi su stradali u Auschwitzu - ipak neki su se uspjeli spasiti što u Austriju, što u Veliku Britaniju i SAD.

Jedan od potomaka ove obitelji je i američki producent Andrew Reichsmann. U borbi za nasljedstvo bio je prisiljen pokrenuti sudski postupak protiv Moderne galerije iz Zagreba u čijem su fundusu završile umjetnine njegove obitelji, piše Telegram - a Moderna galerija tvrdila je da je to u vlasništvu Republike Hrvatske. Sudski proces trajao je s prekidima gotovo devet godina, ali je nedavno presuđen u korist jednog od Reichsmannovih, doznaje ovaj portal.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situacija s Galerijom

Andrew Reichsmann, koji živi u američkom Vermontu, putem suda u Zagrebu tražio je da mu Moderna galerija vrati dvije slike koje je oporučno naslijedio od svoje tete Danice Ann Reichsmann Svoboda. Ona je bila kćer židovskog poduzetnika ubijenog u Auschwitzu nakon što mu je u Nezavisnoj državi Hrvatskoj (NDH) oduzeta tzv. ‘židovska imovina’. Dio ostavštine, među njoj i slike iz Moderne galerije, ostavila je Danica Andrewu. Galerija je pak rekla kako su te umjetnine kulturno dobro Republike Hrvatske - cijeli slučaj je završio na sudu. 

Borba za umjetnine

Nasljednik obitelji Reichsmann na sudu u Zagrebu borio se za slike vrijedne stotine tisuća kuna. No, to je samo dio nasljedstva koje mu je ostavila teta. Dio ove obitelji vuče korijene iz bivše Jugoslavije, odnosno iz relacije Zagreb-Đakovo. Otac Danice, Dane, bio je rođen u Zagrebu, a smatra se i jednim od četvorice suvlasnika Prve osječke tvornice kandita, čokolade i čokoladne robe ‘Keiser i Stark’, iz koje je kasnije nastala tvornica ‘Kandit’. Bavio se i izvozom žestokih pića, a bio je i dioničar. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Cijele godine 'ljeto'!? /

Potražnja za bazenima nikad tako velika kao 2021.: 'U 24 godine nema kakve želje nismo dobili za bazene. Primjerice...'

Image
Cijele godine 'ljeto'!? /

Potražnja za bazenima nikad tako velika kao 2021.: 'U 24 godine nema kakve želje nismo dobili za bazene. Primjerice...'

Dane Reichsmann nešto svoje imovine ipak uspio spasiti pred ustaškim vlastima i prije smrti u logoru. Dio vrijednih umjetnina predao je dr. Marijanu Poliću koji ih je preuzeo u svom stanu u Opatičkoj ulici 10. Slike koje je uspio sakriti naslijedila je Danica Ann.

Kotarski sud za V i VI Rajon grada Zagreba donio je odluke kojom su utvrđeni zakonski nasljednici. Dobili su nekretnine, ali i umjetnine koje je nekoliko godina ranije Komisija za sakupljanje i čuvanje kulturnih spomenika i starina u Zagrebu preuzela od dr. Polića, piše Telegram.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaje se i da je obitelj Reichsmann ostala i bez kuće u središtu Đakova, koja je u međuvremenu uvrštena na popis zaštićenih kulturnih dobara.

Što su rekli iz Galerije?

Za svoje nasljeđe od Danice, Andrew je doznao krajem 2002. godine. Riječ je o dvije vrijedne slike, autora Andre Deraina ‘Mrtva priroda s bocom’ i Mauricea de Vlamnicka ‘Pejzaž pored vode’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Moderne galerije potvrdili su da su slike u njihovom fundusu, no odbili su ih predati Reichsmannu. Objasnili su da slike u času smrti nisu bile u vlasništvu njegove tete, već Republike Hrvatske odnosno Ministarstva kulture. Kako su tvrdili, Ministarstvo kulture naslijedilo je ove slike i to kao pravni slijednik Komiteta za nauku i kulturu i Savjeta za nauku i kulturu Narodne republike Hrvatske. Pozivali su se i na Zapisnik Hrvatskog državnog muzeja za umjetnost i obrt Zagreb iz listopada 1941. na kojem su bile sporne slike.

Sud presudio njemu u korist

Reichsmann ih pak, ukazuju, nije tražio u procesu Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za jugoslavenske komunističke vladavine. Na to je imao pravo do početka siječnja 2003. godine. Od tog trenutka, zaključili su predstavnici galerije, slike pripadaju Republici Hrvatskoj. No, odvjetnice Maša Gluhinić i Monja Matić, koje su zastupale Andrewa  pred zagrebačkim sudom, zatražile su da se donese presuda prema kojoj bi i dvije sporne slike ušle u ostavinu Danice Ann Reichsmann Svoboda. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je nakon ostavinskog procesa, kojeg je morao pokrenuti u Hrvatskoj budući da se slike nalaze u Modernoj galeriji, morao ići i u parnicu ne bi li dokazao da njemu pripadaju sve tetine slike. Pokazana je oporuka Danice, njenog oca, svi detalji obiteljskog stabla, NDH dokumentacija...

Kada će dobiti nasljedstvo?

Hrvatska nikada nije proglasila svojim kulturnim dobrima ove slike, iako su u jednom trenutku bile na privremenom popisu zaštićenih dobara - zato je presuda išla u korist Andrewu. No, kako na kraju nisu stavljene na popis trajno zaštićenih dobara, nakon isteka tri godine, a taj rok je prema podacima do kojih je došao sud prošao u listopadu 2009. Ipak, tek nakon ove pravomoćne sudske odluke Andrew Reichsmann moći će nastaviti ostavinski postupak i dobiti slike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo