PORIJEKLO 'ABRAKADABRE': /

Kad ovo pročitate, izgovarat ćete riječ bar pet puta dnevno

Image
Foto: Flickr

Kada se danas kaže 'abrakadabra', najprije se pomisli na mađioničare, trikove i naivne opsjenarske zabavne sadržaje.

28.7.2016.
22:00
Flickr
VOYO logo

Riječ "abrakadabra" povezuje se s magijom. Vjeruje se da je prvi put spomenuta u djelu De Medica Praecepta rimskog liječnka Kvinta Serena Samonika (Quintus Serenus Sammonicus), u 3. stoljeću nove ere. Vjerojatno je da on sam nije izmislio riječ, već da je korištena znatno ranije i među Rimljanima i među Grcima, piše Telegraf.

Ovaj rimski liječnik navodi da je riječ 'abrakadabra' lijek za nepoznate, smrtonosne bolesti, treba je zapisati na komadu pergamenta, umotati u komad lanenog platna i nositi oko vrata kao amajliju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pri tome riječ treba ispisivati u redovima, i to svaki put s jednim slovom manje na kraju, u obliku obrnutog trokuta, u kojem se u zadnjem redu nalazi samo slovo "a".

Vjerovalo se da ova neobična riječ može zaštititi od zlih duhova koji izazivaju bolesti i prizvati one dobre, koji imaju zaštitničku ulogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Postoji više teorija o nastanku riječi "abrakadabra".

Prema jednoj, ona dolazi iz aramejskog jezika, od izraza "avad k'davra" (hebrejski: "evra k'divra") sa značenjem "stvaram kako govorim".

Prema drugoj, nastala je od grčkog "abraksas", kako su pripadnici gnostičke filozofije zvali boga, a pomoću grčke numerologije zapisivala se kao 365, odnosno po broju dana u godini.

Jedna teorija objašnjava da je "abrakadabra" nastala od sažimanja riječi za Oca, Sina i Svetog duha, od "Ab, Ben, Ruach hakodesh".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema nekim svjedočanstvima, Rimljani su nosili amajlije poput onih iz teksta Serena Samonika, vjerujući da one leče bolesti "izvlačeći" ih kroz ponavljanje i skraćivanje riječi.

Naravno da se "abrakadabra" povezuje i s babilonskim Talmudom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 17. stoljeću, u Mučnom putovanju kapetana Edwarda Fentona, Emma Taylor zapisala je da je izliječeno dvije stotine ljudi tako što su im stavljene "abrakadabre" oko vrata, a stoljeće kasnije nešto slično pominje i Daniel Defoe u Dnevniku iz godine kuge.

Iako se takav način "liječenja" izgubio u 19. stoljeću, ostajući u domeni mađioničarskih trikova, koristile su ga pojedine suvremene ezoterične organizacije u svojim ritualima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo