NA OVA MJESTA U ZAGREBU NE ŽELITE SLUČAJNO ZALUTATI: /

Duh glumice Ljerke nije jedini koji nije pronašao svoj mir

Image
Foto: PIXSEL

I vila nekadašnje građanske obitelji Auer na Britanskom trgu krije neobičnu priču

3.8.2019.
18:32
PIXSEL
VOYO logo

Priče o duhovima i danas intrigiraju javnost, a nerijetko se mogu i na raznim portalima, koji se bave pseudoznanstvenom tematikom, pročitati svjedočanstva osoba koje su, navodno, vidjele duha.

Bila to istina ili ne, čak i Grad Zagreb krije neobične i jezive legende o mjestima na koja će danas otići samo najhrabriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukleta bolnica

Jedna od tih lokacija, bolnica je Brestovac, koja je nekad bila najmodernije lječilište bolesti dišnog sustava u ovom dijelu Europe.

Image
Foto: PIXSELL

Bolnice na Medvednici možda ne bi ni bilo da sagradnju iste nije inicirao liječnik i novinar Milivoj Dežman iz ljubavi prema zagrebačkoj glumici Ljerki Šram.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šram je bolovala od tuberkuloze, a izdahnula je na rukama Milivoja Dežmana baš u toj bolnici.

Image
12 NAJUKLETIJIH MJESTA U HRVATSKOJ: /

Čuju se vriskovi i smijeh, a vlasnici su ginuli u misterioznim okolnostima

Image
12 NAJUKLETIJIH MJESTA U HRVATSKOJ: /

Čuju se vriskovi i smijeh, a vlasnici su ginuli u misterioznim okolnostima

Vrata iste bivaju zatvorena 1968. godine, a ubrzo po zatvaranju gradom se proširila legenda o duhovima koji onuda lutaju. Mnogi vjeruju kako je riječ o duhu lijepe glumice Ljerke.

Groblje kao izvor negativne energije

I vila nekadašnje građanske obitelji Auer na Britanskom trgu krije neobičnu priču.

Image
Foto: PIXSEL

20.04.2011., Zagreb -V ila Auer u Ulici Vladimira Nazora koju je projektirao arhitekt Viktor Kovacic. Photo: Davor Visnjic/PIXSEL

Sagrađena je 1903 godine kada i započinju priče o čudnoj energiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, perivoj gdje se vila nalazi opisivao se kao uklet jer je na tome mjestu ranije bilo groblje. U svibnju 2011. godine novi vlasnik Zdravko Raškaj započeo je njezinu obnovu, ali stare priče se i dalje prepričavaju. Na zemlji oko kuće postoji izvor vode, a obližnji stanari svojedobno su znali ići do te kuće po vodu kad bi bila nestašica vode. Neki od njih svjedočili su da se iz kuće povremeno čuju uznemirujući zvukovi, kao što su škripanje, plač, jecaji, smijeh, lupanje, lanci…

Kraj Kestena

Još jedno mjesto koje vole zagrebački duhovi je i Jurjevsko groblje, znano kao Kraj kestena. Prije toga na tom je mjestu bilo groblje za siromašne, a godine 1729 sagrađena je nova kapelica posvećen sv. Jurju s kriptom i proširenim grobljem uz nju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1825. godine gradski magistar odlučio je otkupiti vinograde s istočne i sjeverne strane starog groblja kako bi se dodatno proširili.

Image
Foto: PIXSELL

28.10.2016., Zagreb - Ostaci nadgobnih spomenika i danas se vide na starom Jurjevskom groblju. Nazivano i Groblje kraj kestena, godine 1622. uredjeno je za pokapanje stanovnika Gornjeg grada. Na tom su groblju pokopani 1872. Ljudevit Gaj, 1851. Stanko Vraz, 1874. Fran Kurelac, 1875. prof. Vjekoslav Babukic, a 1845. srpanjske zrtve. Jurjevsko je groblje bilo jedno od najvecih gradskih groblja do 1876. godine kad je zatvoreno a poceli su ukopi na Mirogoju. Preporoditelji Vraz, Gaj, Kurelac i Babukic su 1885. preneseni u arkadu hrvatskih preporoditelja na Mirogoju. Godine 1895. prenesene su na Mirogoj i kosti srpanjskih zrtava. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Jurjevsko groblje zatvoreno je 1876, kada počinju pokopi na Mirogoju, nekadašnjem imanju Ljudevita Gaja, koji je također prvo pokopan na Jurjevskom groblju, a tek kasnije premješten u Mirogojske arkade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo