Tehnološke mogućnosti /

Znate li što najviše troši gigabajte?

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Znamo da čak i kada ne radimo ništa sa svojim pametnim telefonima, oni troše podatkovni promet, stoga se sigurno pitate što najviše troši gigabajte

11.6.2019.
7:15
Robert Anic/PIXSELL
VOYO logo

Povezanost s internetom nam je svima postala vrlo važna, jer želimo neprestano imati informacije na dlanu, stoga na važnosti dobiva i količina mobilnog interneta, ali morate znati i što najviše troši gigabajte, kako biste prilagodili potrošnju interneta mogućnostima i opcijama koje imate na raspolaganju.

Android nudi i mogućnost blokiranja mobilnog prometa u slučaju da se probije određena granica. 

Morate znati i da je instalacija redovitih nadogradnji i prelazak na novu verziju operativnog sistema zanimljiva priča. Količina prenesenih podataka u tim slučajevima može se kretati u rasponu od nekoliko MB do nekoliko GB, pri čemu je npr. posljednja redovita nadogradnja softvera za Samsung S8 imala 750 megabajta. Sada zamislite da greškom ažurirate omiljenu društvenu mrežu ili igru u hodu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako pažljivo koristite pristup internetu putem svog pametnog telefona ili tableta, uvijek možete koristiti manje, ako je potrebno. Dakle, kako uopće znati kolika je vaša potrošnja i kako je ograničiti ili čak kako isključiti podatkovni promet kad ste pri kraju limita? Prije svega morate dešifrirati što najviše troši gigabajte.   

Neke od mobilnih platformi na pametnim telefonima omogućavaju korisniku ne samo pregled potrošenog prometa po aplikaciji, već i onemogućavanje pojedinačnih aplikacija u skladu s plaćenim paketom mobilne internetske veze, ali moguće je i potpuno isključiti podatkovni promet kada otkrijete što najviše troši gigabajte. 
Osim ukupne potrošnje, grafikon će vam pokazati i koliko koja od aplikacija koju imate koristi podatkovne veze i kad je vi ne koristite.
Dobar primjer je YouTube čija aplikacija prije reprodukcije video-sadržaja provjerava brzinu podatkovne veze, podržanu rezoluciju te na temelju toga prilagođava i brzinu isporuke podataka. YouTube može potrošiti u prosjeku 300 MB – svaki sat gledanja!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliku potrošnju podataka može uzrokovati automatsko učitavanje video sadržaja na Facebooku ili pri pregledu Instagram Storyja. 
Generalna je preporuka da isključite automatske nadogradnje operativnog sustava i svih instaliranih aplikacija te da ih pokrećete dok ste spojeni na kvalitetnu WiFi mrežu.

Nadamo se da će vam nakon čitanja biti lakše da otkrijete što najviše troši gigabajtena vašem mobitelu.

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo