Ova interaktivna aplikacija primjenjuje znanstvenu metodu mjerenja osjećaja u postovima vaših prijatelja kako bi otkrila koji prijatelji najviše pozitivno utječu na vaše raspoloženje.
Da biste odredili svoje naj prijatelje, ovaj alat uzima u obzir zajedničke prijatelje, koji se zajedno s vama pojavljuju na fotografijama i čije postove često "lajkate". Zatim se analizira ponašanje u postovima top 25 ljudi na tom popisu, odbacujući pritom svakoga tko je napisao manje od 10 statusa u posljednjih godinu dana ili čije postavke privatnosti skrivaju postove pa im aplikacija ne može pristupiti.
Za mjerenje pozitivnosti i negativnosti Facebook postova, ova aplikacija koristi istu metodu koju su koristili i istraživači u ožujku ove godine kada su opisali učinak "emocionalne zaraze" na Facebooku.
Za bilo koji status, ova metoda uspoređuje svaku riječ u tom statusu s popisom stotina pozitivnih riječi, kao što su "smiješno" i "pametno" te sa stotinama negativnih riječi kao što su "katastrofa" i "jadno".
Iako je aplikacija slijepa na kontekst u kojem je neki status izrečen te iako ne razumije sarkazam, ironiju i sl., ova metoda empirijski korelira s emocionalnim sadržajem pisane poruke. Naime, ovaj sistem, poznat kao "Lingvističko istraživanje i broj riječi", razvijen je na Sveučilištu Teksas.
U velikom broju statusa istraživači su otkrili poznate obrasce u podacima do kojih su došli mjerenjem. Stopa pozitivnih komentara je znatno veća vikendima. Raspoloženja rastu blagdana i u pozitivnom i u negativnom smjeru i pouzdano se spuštaju kad pada kiša (istraživači su također uspoređivali i lokacije korisnika s lokalnim podacima o vremenu).
Dakle, tko je vaš najsretniji prijatelj na Facebooku?