Za bolje računalo /

Upoznajte vrste hard diskova i odaberite najbolji za sebe

Image
Foto: Thinkstock.com

Vrste hard diskova međusobno se znatno razlikuju. Upoznajte ih i odaberite pravi za svoje potrebe kako bi vam korištenje računala postalo što produktivnije

13.9.2018.
15:30
Thinkstock.com
VOYO logo

Za vrste hard diskova mnogi korisnici ne mare, a većini je najbitnije koliko gigabajta računalo ima. Međutim, upravo o vrsti hard diska ovisi cjelokupna izvedba vašeg računala: hoće li vam zadati glavobolje ili će vam olakšati svakodnevicu. Odluka o kupnji novog hard diska ili nadogradnji nije lagana,a u obzir valja uzeti nekoliko faktora. 

Donosimo vam vrste hard diskova i sve što morate znati o njima kako bi odabrali pravi prema vašim potrebama. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. HDD ili klasični tvrdi disk

Mehanički disk koristi se desetljećima, a za mnoge je prva stvar koja im padne na pamet pri spomenu funkcioniranja računala. Radi se o većem uređaju, veće mase i kapaciteta. Sastoji se od magnetne ploče, glave pomoću kojim se podaci čitaju ili zapisuju, pokretača i osovine. 

Glavni razlog zašto mnogi naginju klasičnom HDD-u su kapacitet i povoljne cijene. U slučaju da vam je prostor za pohranu podataka najbitnija stvar na vašem računali onda nemate dilemu- HDD je jedini logičan izbor za vas.  Uz klasični tvrdi disk možete s lakoćom spremati filmove, glazbu, bezbroj fotografija i igrica. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, jedan od nedostataka HDD-a je zvuk koji nije nimalo suptilan. Druge vrste hard diskova mnogo su tiše, a razlog buke je mehanički rad diska koji se odvija zbog pohrane podataka. Osim toga, HDD nedvojbeno je sporiji i troši mnogo više struje, a životni vijek mu je nešto kraći od sljedeće vrste hard diska.

2. SSD ili solid state drive

Za solid state drive mnogi kažu da je jedina opcija za pohranjivanje podataka u korak s vremenom. SSD radi na principu NAND ćelija i flash memorije kako bi prenosio i pohranjivao podatke. Nema mehaničkih pomicaja pa samim time ne dolazi do zvuka iz računala. HDD ne može se mjeriti s brzinom SSD diska koja je glavna odlika ove vrste hard diskova. 

SSD je otprilike 100 puta brži od klasičnog tvrdog diska. Gubitak podataka gotovo je nemoguć, a zbog flash  memorije podaci ostaju u računalui nakon gašenja. Ova vrsta hard diska ima duži životnij vijek jer se manje zagrijava. 

Međutim, SSD drži najveći cijenu na tržištu, a svojim kapacitetom je i dalje ne opravdava. Za jeftiniji HDD dobit ćete mnogo više prostora za pohranu, a problem je i što će se SSD s vremenom usporavati. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Hibridne vrste hard diskova

Kao svojevrsni kompromis proizvođači su predstavili hibridnu vrstu diska koji kombinira najbolje od SSD-a i HDD-a. Trebali bi iskoristiti velike kapacitete klasičnog tvrdog diska, ali uz brzinu, tišinu i veličinu SSD-a. Međutim, u većini slučajeva radi se o ubačenom malom SSD-u u klasični tvrdi disk. 

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo