DRUŠTVENE MREŽE /

Pravila sigurnosti na internetu

Image
Foto: RTL

Donosimo vam pravila sigurnosti na internetu i mjere privatnosti koje bi trebali poduzeti za svoju sigurnost na internetu

5.12.2019.
0:29
RTL
VOYO logo

Doznajte koja su pravila sigurnosti na internetu i kako spriječiti zloupotrebu naših podataka. 
Roditeljska kontrola YouTube sadržaja će vam pasti na pamet prvenstveno ako vi kao roditelj ne želite da oni gledaju videozapise na YouTubeu za koje mislite da nisu namijenjeni djeci. U tom slučaju blokiranje YouTube kanala možete upotrijebiti da biste ih sakrili. U nastavku ćemo prikazati dvije metode pomoću kojih ćete napraviti blokiranje odnosno, pomoću kojih će roditeljska kontrola YouTube  sadržaja, biti potpuna.
Odrastanje djece danas razlikuje se od odrastanja njihovih roditelja, a njihovi društveni kontakti, komunikacija i druženje jednim se dijelom odvijaju online, što dodatno ukazuje na sigurnost i privatnost na internetu.
Internet - čudo koje nam je pojednostavilo život, ali ga i izložilo svakome u bilo kojem trenutku. Postoji niz prednosti korištenja različitih servisa, platformi i društvenih mreža koje ubrzavaju komunikaciju, plaćanje i traženje informacija. Međutim, bitno je držati se pravila sigurnosti na internetu .
Antivirusni programi gotovo su 'must have' danas.  U slučaju da računalo uhvati virus, mogu vam najednom nestati podaci poput lozinki važnih profila, a samim time riskirate i da netko koristi vaše kreditne kartice spojene s profilima. 

Osigurajte račune - upravo zbog povećane potražnje informacija o tome kako se zaštititi na internetu mnoge su mreže počele nuditi potvrdu koja zahtjeva dva koraka. Pri prijavi s nekog uređaja prvi put, društvene mreže poput Facebooka ili Gmail servis poslat će poruku obavijesti o prijavi na vaš broj mobitela. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To vam olakšava da što brže reagirate i promijenite šifru te zaštitite svoje podatke i privatne fotografije i poruke. 
Elektronička pošta odličan je saveznik u komunikaciji i danas je gotovo svi imaju. Međutim, u e-mailu nikada nemojte pisati privatne i povjerljive podatke poput vaše adrese, broja računa, broja kartice, lozinke i ostalo. 

Društvene mreže danas su se omakle kontroli pa tako korisnici većinom ne razmišljaju kako se zaštititi na internetu. Upravo se zato javljaju adrese, brojevi mobitela i ostali podaci na javim profilima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, na taj im način bilo tko može pristupiti i iskoristiti protiv vas. U nekoliko klikova moguće je saznati čak i detalje iz vašeg privatnog života, a tada ste vrlo lagana meta hakerima., stoga je vrlo važno poznavati pravila sigurnosti na internetu. 

Pripazite što dijelite, a svoj profil postavite na privatno te s Facebooka izbrišite osobe koje ne znate. Prije korištenja računalom i internetom, objasnite djetetu sve potencijalne opasnosti te dogovorite pravila vezana za ponašanje na internetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo