Čak 250 znanstvenika potpisalo je peticiju upozoravajući na opasnost koju nose uređaji koji odašilju radiofrekventno zračenje. Svjetska zdravstvena organizacija i UN, koji su objavili peticiju znanstvenika, tvrde kako su posebno zabrinjavajuće popularne Appleove bluetooth slušalice AirPods. Te se slušalice stavljaju duboko u slušni kanal i tako se osjetljivo područje uha izlaže zračenju za koje se smatra da je povezano s razvojem karcinoma, piše The Sun.
Koliko su popularne spomenute slušalice govori podatak da ih je Apple prošle dvije godine u svijetu prodao čak 44 milijuna pari.
Opasnosti bluetooth tehnologije
U pojedinim slučajevima, ističu znanstvenici, razina zračenja koje se smatra kancerogenom znatno je niža od najviše dopuštene federalnim i međunarodnim smjernicama.
U osnovi, opasnim za zdravlje smatra se sve što koristi elektromagnetsku energiju valova različitog tipa, a bluetooth tehnologija funkcionira na jednom obliku koji uključuje radiovalove niske snage. Pri visokim razinama ti radiovalovi mogu stvarati toplinu i prouzročiti opekline. Znanstvenici još istražuju moguće učinke dugotrajnog izlaganja takvim valovima.
Životinjama koje su tijekom istraživanja bile izložene takvom obliku zračenja bili su oštećeni reproduktivni i neurološki sustav te genetski materijal. No, takva vrsta energije, iako može "protresti" atome stanica, još nije dovoljno snažna da im promijeni strukturu. Drugim riječima, ti su radiovalovi manje opasni od visokih razina zračenja poput rentgena ili ultrazvuka.
Proizvođači zanemaruju sigurnosni aspekt
Znanstvenici upozoravaju na potrebu pojačane pažnje prilikom korištenja svih vrsta tehnologije koje se baziraju na radiovalovima, a posebno ih zabrinjava razina zračenja Bluetooth uređaja i njihova utjecaja na ušne kanale i mozak. Međunarodna agencija za istraživanje raka utvrdila je da je zračenje elektromagnetskog polja moguće kancerogeno, a rizik je i WiFi.
Stoga je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) osmislila smjernice za elektromagnetske frekvencije (EMF) i količine kojima taj uređaj smije izložiti korisnika. Ipak, autori nove peticije kažu da su znanstvenici otkrili da su čak i niske doze EMF-a kancerogene, a povezane su s rakom mozga. Također tvrde da zračenje mobitela može prouzročiti nastanak tumora na živcu koji spaja mozak i uho, pišu 24 sata.
Znanstvenici koji su potpisali peticiju uvjereni su da način na koji trenutačno koristimo te uređaje opasno zanemaruje sigurnosni aspekt, a za to odgovornima drže proizvođače.