PRODAJETE SVOJ STARI MOBITEL? /

Evo sto prije morate uciniti

6.5.2015.
15:17
VOYO logo

Kako biste bili sigurni da se to nece dogoditi, morate temeljito izbrisati sve podatke iz memorije prije nego sto prodate ili poklonite pametni telefon, tablet ili racunalo.

"Mnogi korisnici nisu svjesni toga da je u telefonu pohranjeno mnogo njihovih privatnih podataka", kaze strucnjak za zastitu podataka Rainer Seidlitz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Informacije koje se mogu pronaci u memoriji pametnih telefona obicno ukljucuju osjetljive lozinke za internetsku kupovinu ili pristup e-mailu, adrese i telefonske brojeve prijatelja i privatne fotografije. Ako je u pitanju sluzbeni mobitel onda pohranjeni mogu biti i vazni korporativni podaci.

Nista od toga ne bi smjelo doci u ruke trece strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem je u tome sto operativni sustavi pametnih telefona obicno nemaju mogucnost potpunog brisanja podataka. Njihovo brisanje najcesce znaci samo to da su podaci izbrisani iz sadrzaja memorije i da je prostor koji su zauzimali postao slobodan kako bi se ondje zapisalo nesto drugo. No korisnik ne moze znati je li preko tog 'filea' zaista upisan novi sadrzaj.

"Postoje softverski programi koji vracaju izbrisane podatke", kaze Seidlitz. "Ono sto je samo 'deletano' lako se moze vratiti".

Kako biste bili sigurni da su svi podaci uklonjeni memoriju treba ocistiti nekoliko puta, za sto postoje programi koji se mogu 'skinuti' u online trgovinama aplikacijama.

Za one koji ne zele trositi novac, postoji i 'uradi sam' metoda. Pametni telefon najprije treba vratiti na tvornicke postavke, zatim upaliti video kameru i snimati bjelinu zida dok se memorija potpuno ne ispuni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ista pravila koja vrijede za pametne telefone vrijede i za tablete i racunala.

Konacna i najradikalnija metoda osiguranja da privatni podaci nece pasti u krive ruke jest fizicko unistenje tvrdog diska ili memorijskog cipa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Onaj tko zeli biti u potpunosti siguran, trebao bi potpuno unistiti memoriju", naglasava Seidlitz. To vrijedi i za uredaje koji se vise nikada nece ukljuciti.

Dakle, cekic ili busilicu u ruke. Medutim, je li to sve vrijedno takve gnjavaze? Apsolutno, kaze Seidlitz. Dovoljno je da samo jedna slobodnija fotografija iz mladosti ispliva godinama kasnije i unisti vam razgovor za posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo